Yaşam
  • 31.7.2008 10:45

İŞTE ALKOLE EN DAYANIKLI CANLI TÜRÜ...

Bu küçük yaratık, müthiş oranda alkol içebilme kapasitesine sahip. Dokuz kadeh şarabı içip hiç yamulmadan dimdik ayakta durabiliyor.

Malezya yağmur ormanlarının yerlisi sayılan bu fare türü, bilimadamları tarafından insandan sonra alkole en dayanıklı canlı olarak tescillendi.

Yağmur ormanlarında yaşayan bu uzun kuyruklu tarla fareleri üzerinde yapılan araştırmalar hala devam etse de, ilk araştırma sonuçları bu farelerin alkole karşı insanlardan daha farklı bir metabolik tepki gösterdiğini ortaya koyuyor.

Almanya'daki Beyrut Üniversitesi'nde bir grup araştırmacı ince kuyruklu bu hayvan üzerinde yaklaşık üç yıldır araştırma yapıyor. Malezya'daki Segari Melintang ormanlarına gidip araştırma yapan araştırmacılar, bu farelerin hergün düzenli olarak gece turuna çıktığını ve nektarlı çiçeklerden alkol ihtiyaçlarını giderdiklerini ortaya çıkardılar.

Yağmur ormanlarındaki nektarlı çiçeklerin herbiri minyatür birer birahane gibiler. Çiçeklerin özünde bulunan maya, biradaki alkol mayalanmasına benziyor. Bu nedenle bu tarla fareleri geceleri alkol arayışına giriyor.

Bilimadamları şu anda bu farelerin insanoğlunun atası olabileceği ihtimali üzerinde araştırıyor. İnsanlardaki alkol tadı algısının bu hayvanlardan evrimleşmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyorlar...

İLGİLİ HABERLER