Gündem
  • 22.7.2009 11:48

İŞTE ATAMASI YAPILAN 1332 HAKİM VE SAVCININ LİSTESİ

Kritik HSYK toplantısında, saatler süren bekleyişin ardından 1332 hakim ve savcının ataması yapıldı. Ergenekon savcıları üzerinde anlaşılamadı. Savcıların durumu önümüzdeki günlerde görüşülecek.

ÖZEL YETKİLİ SAVCILARIN DOSYASI AYRILDI
'Adli Yargı Kararnamesi'nde kısmi çözüm bulundu. Unvansız hakim ve savcıların tayinleri imzalanırken, başsavcı, başsavcı vekili ve özel yetkili savcı ve hakimlerin dosyaları daha sonra görüşülmek üzere tefrik edildi.
20 GÜNDÜR SÜREN TOPLANTILAR

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 1500 hakim ve savcıyı ilgilendiren yaz kararnamesini 20 gündür çıkaramıyordu. HSYK'nın toplantılarına uzun süre Adalet Bakanı Sadullah Ergin katılmadı, Bakan ilk kez pazartesi günü toplantıda yer aldı.
ERGENEKON SAVCILARINDA UZLAŞMA YOK

Adalet Bakanı Ergin, dün saat 10.00'da başlayan toplantıya da katıldı. Toplantıda, Ergenekon soruşturmasını yürüten ve davalarına bakan savcı ve hakimlerin görev yerlerinin değiştirilmesi teklifi üzerinde uzlaşılamadı.

TARAFLARIN LİSTE SAVAŞLARI
Toplantıda HSYK üyelerinin sunduğu hakim ve savcı atamaları listesi Adalet Bakanı tarafından kabul görmedi. Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü uzmanlarının hazırladığı atama listesine ise HSYK üyeleri 'siyasi kadrolaşma' gerekçesiyle karşı çıktı.

HSYK'nın seçilmiş 5 yargıç üyesi, Ergenekon soruşturmasını yürüten bazı savcıların ve davaya bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nın görevden alınmasını ve başka yerlere atanmasını istedi, hükümet ise bunu kabul etmedi.
OSMAN KAÇMAZ'A BAKANDAN İTİRAZ
Ayrıca HSYK üyelerinin, başkente kurulması planlanan özel yetkili mahkemeye Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ı getirmek istemesine hükümet karşı çıktı. Gün içinde toplantıdan ayrılan Adalet Bakanı Ergin, akşam saatlerinde müsteşarıyla birlikte yeniden toplantıya katıldı.

TOPLANTI 15 SAAT SÜRDÜ
Bu gece saat 01.30 sularında biten toplantının ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin, kameraların karşısına geçerek açıklama yaptı. Bakan Ergin, 1332 hakim ve savcının atamasının yapıldığını ve görev yerlerinin değiştiğini söyledi.
HSYK PERŞEMBE GÜNÜ TOPLANACAK

Adalet Bakanı, Ergenekon savcılarının yerlerinin değişip değişmediğinin sorulması üzerine ''Önümüzdeki günlerde onları da görüşeceğiz'' yanıtını verdi.

Bakan Ergin, çalışmaların önümüzdeki günlerde devam edeceğini belirtti. Böylece, Ergenekon savcıları gibi kritik atamalar için taraflar arasında uzlaşma sağlanamadı. HSYK, uzlaşılamayan isimler için perşembe günü yeniden toplanacak. HSYK'nın atama listesi internet sitesinde yayınlanacak.

Yaz kararnemesiyle Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların yerlerinin değiştirileceği iddiaları üzerine HSYK toplantısı günlerdir kilitlenmişti.
HSYK'nın karar alabilmesi için Adalet Bakanı veya müsteşarının toplantıda yer alması gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER