Gündem
  • 29.11.2011 13:40

İŞTE BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN HASTALIK İHTİMALLERİ!..

Sürpriz bir şekilde operasyon geçiren Başbakan Erdoğan'ın rahatsızlığı tam olarak bildirilmedi.Erdoğan için yapıldığı açıklanan laparoskopi farklı rahatsızlar için uygulanan bir yöntem.Laparoskopinin kullanıldığı en basit hastalık göbek fıtığıdır. En ağırı ise kalın ve ince bağırsak hastalıklarıdır.”

Cuma namazından sonra izini kaybettiren Başbakan Erdoğan’ın hastanede yattığı ortaya çıktı
Başbakanlık’tan yapılan kısa açıklamada, “Sayın Başbakanımız, laparoskopik yöntemle, başarılı bir sindirim sistemi ameliyatı geçirmişlerdir” denildi. 3 gündür hastanede olan Erdoğan’ın ne zaman taburcu olacağı bilinmiyor.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın, sindirim sistemindeki bir rahatsızlık nedeniyle ameliyat olduğu ortaya çıktı. Cuma günü resmi programının ardından istirahat için İstabul Üsküdar’daki evine geçen Erdoğan, haftasonu boyunca hiçbir programa katılmadı. Erdoğan’ın sindirim sistemindeki bir rahatsızlık nedeniyle, Cumartesi günü Kaynarca’daki Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bıçak altına yattığı öğrenildi.

Ameliyat başarılı geçti

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan’ın başarılı bir sindirim sistemi ameliyatı geçirdiği belirtilerek, “Sayın Başbakanımız, 26 Kasım 2011 tarihinde, laparoskopik yöntemle, başarılı bir sindirim sistemi ameliyatı geçirmişlerdir. Ameliyat, Sayın Başbakanımızın programının müsait olması nedeniyle 26 Kasım tarihinde gerçekleşmiştir. Sayın Başbakanımızın sağlık durumu yerindedir. Doktorların gerekli gördüğü istirahat ardından, Sayın Başbakanımız çalışmalarına başlayacaktır” denildi.

Cuma’ya kadar istirahat

İki haftada bir yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı, ameliyat nedeniyle dün yapılamadı. AKP’nin bugün yapılacak Meclis grubu toplantısının da aynı nedenle iptal edildiği belirtildi. Bugünkü Başbakanlık’a yakın kaynaklar, Erdoğan’ın Cuma günü Ankara’da programının bulunduğunu, o güne kadar istirahat etmesinin beklendiğini belirtti.

Yoğun güvenlik önlemi

Erdoğan’ın ameliyat olduğu Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Hastanede Erdoğan’ın kaldığı 6. ve 7. katların tamamen boşaltıldığı, ve diğer katlarda da Başbakanlık korumalarının kuş uçurtmadığı belirlendi.

En son, annesini ziyaret etti

Erdoğan, Çarşamba akşamı İstanbul’a gelmiş ve Perşembe günü de Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde bazı özel görüşmeler yapmıştı. Cuma günü Karacaahmet’teki Şakirin Camii’nde oğlu Bilal Erdoğan ve torunu Ömer Tayyip ile birlikte Cuma namazını kılan Erdoğan, daha sonra anne ve babasının mezarını ziyaret etmişti. Dolmabahçe’deki çalışma ofisine geçen Erdoğan saat 16.30’da oğlu ve torunuyla birlikte çıkarak tekrar Üsküdar’daki evine geçmişti.

13 yıldır şeker hastası

BAŞBAKAN Erdoğan’ın, üç yıl önce İstanbul’da bir hastane açılışı sırasında, internet üzerinde sağlık bilgilerinin izlenebileceği kartı göstermesi sonucu şeker hastası olduğu ortaya çıkmıştı. 1998 sonuçlarına göre açlık kan şekeri yüksek çıkan Erdoğan’ın kanındaki üre de tehlikeli sınırlara yakın olarak belirlenmişti.

‘Bıçaksız ameliyat’ yapıldı

GAZİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekmel Tezel, halk arasında “bıçaksız ameliyat” olarak bilinen laparoskopi işlemini şöye anlattı: “Karnın içeine karbondioksit gazı basmak suretiyle, karın duvarının şişirilmesidir. Genel anestezi ile yapılır. Karnın içine küçük borular yerleştirilerek ameliyat gerçekleştirilir. Başbakan Erdoğan için gerçekleştirilen operasyonun sindirim sistemiyle ilgili olduğu belirtiliyor. Bu da yemek borusu dahil, safra kesesi, dalak, pankreas, mide, kalın ve ince bağırsak ve apandisit gibi birçok organ ile ilgili olabilir. Karnın şişirilmesinin nedeni, aydınlatılıp kamerayla rahatlıkla görüntü alınabilmesidir. Laparoskopinin kullanıldığı en basit hastalık göbek fıtığıdır. En ağırı ise kalın ve ince bağırsak hastalıklarıdır.”

‘En ağır ihtimal kolon kanseri’
Başbakan Erdoğan’ın hastalığının ne olduğu tam olarak açıklanmadı. Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr.Ragıp Tanrıtanır verilen bilgilerle ihtimalleri şöye sıraladı: “Laparoskopide en fazla yapılan operasyon safra kesesiyle ilgilidir. Mideyle ilgili reflü hastalığı da bazen hastanın birkaç gün hastanede yatmasına neden olabilir. Laparoskopinin kullanıldığı en ağır hastalık ise kolon kanseridir. Laparoskopiden en ağır hastalıklarda bile, bir ya da en fazla iki gün hasta yatırılır. Normalde iki günden fazla hasta yatırılmaz. Başbakan Erdoğan’ın hastanede yaklaşık üç gün kalması ise bir komplikasyondan kaynaklanmış olabilir. “ Kolon, yani kalın bağırsak kanseri, özellikle 50 yaşından sonra erkekte üçüncü sıklıkta rastlanan kanser tipidir. Yılda ortalama 140 bin kişi hastalığa yakalanmakta 60 bin kişide bu hastalıktan kaybedilmektedir.

Otomobilde fenalaştı balyozla kurtarıldı

Erdoğan 2006 yılında, Meclis’teki grup toplantısına gelirken rahatsızlanmış ve korumaları tarafından Ankara Güven Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Ama korumalar panik içerisinde arabadan çıkınca araba kendi kendine kilitlenmiş ve Başbakan Erdoğan mahsur kalmıştı. Başbakanlık korumaları, hastanenin yanında çalışan inşaat işçilerinden aldıkları balyoz ile arabanın camını kırmış ve kilidi açabilmişti. Başbakan’ın o dönem basın sözcüsü olan Akif Beki, Erdoğan’ın kan şekerinin düştüğünü ve bu nedenle rahatsızlandığını belirtmişti.

Bülent AYDOĞDU / VATAN 

İLGİLİ HABERLER