Ekonomi
  • 14.7.2020 12:00

İşte FETÖ darbesinin Türk ekonomisine verdiği korkunç zararın miktarı

Türkiye, uzun yıllar boyunca askeri darbelere ve siyasi müdahalelere maruz kaldı. Yaşanılan 1960 ve 1980 askeri darbeleri, 28 Şubat 1997-post modern darbesi, 17-25 yargı darbe girişimleri ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi nedeniyle Türkiye ekonomisi dizayn edilmeye çalışılmış ve dolayısıyla ekonomi büyük ölçüde zarara uğratılmıştı.

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ekonomiye verdiği tahribatı diğer darbelerin neden olduğu maliyeti belki tam olarak hesaplanmadı ama yaklaşık bir hesapla bu rakamın 350 milyar dolar seviyesinde olduğu belirtildi.

Bu hesabı yapan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener. Sener "15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminin doğrudan kişi başı maliyeti yaklaşık 2 bin dolara tekabül ediyor. Ülke ekonomisine dolaylı maliyeti ise 350 milyar doları bulmuştur." dedi.
15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminin aynı zamanda Türk ekonomisine karşı da bir darbe oldu. Dövizden Borsaya, yabancı yatarımcıdan enflasyona kadar ekonominin bütün temel direkleri sarsıldı.

Hain FETÖ darbe girişiminin ülke ekonomisine doğrudan maliyetinin yaklaşık 158 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Şener, "Darbe girişiminin doğrudan kişi başı maliyeti yaklaşık 2 bin dolara tekabül ediyor. Ülke ekonomisine dolaylı maliyeti ise 350 milyar doları bulmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

 

İLGİLİ HABERLER