Dünya
  • 30.11.2007 12:16

İŞTE HİLLARY'İN BAŞARISININ ARKASINDAKİ TÜRK!

19 yıl önce ABD'nin Chicago kentine yerleşen Mehmet Çelebi, 2008 Başkanlık seçiminde Demokratların güçlü başkan adayı Hillary Rodham Clinton'ın en büyük yardımcısı. Demokrat partili çevreler, Çelebi'yi, 'Hillary Clinton'ın çalışkan Türkü' olarak adlandırıyor. Verilen her görevi eksiksiz olarak yerine getiren Çelebi, Hillary Clinton'ın gözdesi oldu.
19 yıl önce, Chicago kentine yerleşen Çelebi, çeşitli finans kurumlarında üst düzey görevlerde bulundu. Çelebi, halen İKÖ Gençlik Forumu'nun Birleşmiş Milletler ve ABD temsilciliği ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile eşbaşkanlık yaptığı Medeniyetler İttifakı Projesi'nin uluslararası danışma kurulu üyeliğini de yürütüyor.

Bill Clinton tanıştırdı

Hillary Clinton, eşi eski ABD Başkanı Bill Clinton aracılığıyla tanıştığı Çelebi'ye, önce Illinois'teki seçim bürosunda görev verdi. Hillary Clinton, Çelebi'nin seçim kampanyasında çizdiği performanstan memnun kalınca, seçim kampanyasında kendi adına para toplamak için yetki verdiği ve "Bundler" olarak adlandırılan, aralarında ünlü yapımcı Steven Spielberg, NBA yıldızı Magic Johnson gibi ünlülerin de aralarında bulunduğu listeye aldı.
Çelebi'nin düzenlediği organizasyonlarda seçim kampanyası için büyük miktarlarda bağış toplandı. Çelebi, Türk, Kürt, Arap, Hıristiyan, Müslüman ve Musevileri, Hillary Clinton için bir araya getirmeyi başardı. Çelebi, "Benim Hillary'yi tercih etmemdeki en önemli gerekçe, Türkiye ile ilişkilere aşırı derecede önem vermesidir" dedi.

İLGİLİ HABERLER