Gündem
  • 31.3.2020 22:06

İşte koronavirüsü bütün dünyaya yayan kadın

Wuhan'daki pazarda karides satan bu kadın taşıdığı Koronavirüsü bütün dünyaya bulaştırdı..

Koronavirüse yakalanan ilk kişinin bir karides satıcısı olduğu iddia edildi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgının, Vuhan'da karides satıcılığı yapan bir kadının hasta olmasıyla yayılmaya başladığı iddia edildi. Wall Street Journal'in haberine göre, koronavirüse yakalan ilk kişi, Vuhan'da deniz mahsullerinin satıldığı Huanan Pazarı'nda çalışan 57 yaşındaki kadın.

İşte dünyaya corona virüsü bulaştıran o kadın! Çinli kadının kimliği ortaya çıktı

Aylardır dünya corona virüsü (Covid-19) nedeniyle adeta bir kabusu yaşıyor! Her gün yer kürenin farklı noktalarından yeni Koronavirüs vakaları ve ölüm haberleri geliyor. Son verilere göre 800 bini aşan Koronavirüs vaka sayısı ve 38 bini aşan da hayatını kaybeden kişi var. Peki, ilk corona virüsü hastası kimdi? Nasıl teşhisi kondu? İlk corona virüs hastası bir kadın.

Coronavirus 'patient zero' may have been a shrimp seller | Intrafish

Son dakika haberine göre, ilk corona virüsü vakasının görüldüğü kişi yani 'Hasta Sıfır' ortaya çıktı! Wei Guixian isimli 57 yaşındaki kadın, virüsün ilk tespit edildiği hastalar arasında yer alıyordu. İlk Koronavirüs taşıyıcısı deniz mahsullerinin satıldığı Huanan Pazarında çalışan bu kadın!

Corona virüs ilk o kadında görüldü - GAZETE VATAN

Dünya Koronavirüse çare arıyor. Bilim dünyası adeta bunun için seferber olmuş durumda. Öte yandan merak edilen sorulardan biri de hatalığın kim tarafından ve nereden dünyaya yayıldığı. Bu sorunun cevabı hastalığa çare bulunması için de önemli. Bomba bir iddia yabancı basın kuruluşlarından geldi. Hastalığı bulaştıran kişi Çinli bir deniz mahsulelri satıcısı!

Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyada yayılmaya devam koronavirüs salgınının nasıl başladığına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı.

SON DAKİKA: İşte dünyaya corona virüsü bulaştıran o kadın! Çinli kadının kimliği ortaya çıktı

Salgının nasıl ortaya çıkmış olabileceğine dair son iddia, Çin'in Vuhan kentinde karides satıcılığı yapan 57 yaşındaki bir kadından geldi.Wall Street Journal'in haberine göre, Wei Guixian isimli 57 yaşındaki kadın, virüsün ilk tespit edildiği hastalar arasında yer alıyordu.

ÇALIŞMAYA DEVAM EDİP ETRAFINA BULAŞTIRDI

Deniz mahsullerinin satıldığı Huanan Pazarı'nda çalışan Wei, 10 Aralık'ta soğuk algınlığı gibi belirtiler gösterince, 11 Aralık'ta küçük bir kliniğe gidip tedavi görmüş. Tedavinin ardından çalışmaya devam eden Wei'nin o süreçte birçok kişinin enfekte olmasına neden olduğu düşünülüyor.

Koronavirüse yakalanan ilk kişinin bir karides satıcısı olduğu ...

DOKTORLAR TEŞHİS KOYAMADI

Çin'de yayın yapan The Paper'a konuşan Wei, "Kendimi biraz yorgun hissediyordum ancak bu önceki yıllardaki gibi bir yorgunluk değildi. Her kışı genelde griple geçiririm. Haliyle bunu da öyle bir grip sandım" dedi. Hastalığın etkisinden kurtulamayan kadın sonrasında bir hastaneye gittiğini ifade etti. Burada kendisiyle ilgilenen doktorun neyin yolunda gitmediğini anlayamadığını anlayamadığını ve kendisine ilaç verdiğini anlattı.

"AMANSIZ HASTALIĞA YAKALANMIŞSIN"

İlaçlarından ardından durumunun daha da kötüleştiğini söyleyen Wei, ardından Vuhan'daki en büyük hastanelerden birine gidip orada kontrol olduğunu belirtti.Wei, bu hastanedeki doktorun kendisine "Amansız bir hastalığa yakalanmışsın" dediğini söyledi. İlerleyen günlerde ise aynı pazarda çalışan birçok kişinin de benzer semptomlar gösterdiğini ifade etti.

 

İlk belirtileri göstermesinin üzerinden 8 gün geçtikten sonra Wei neredeyse bilinçsiz vaziyette kendini hastanede buldu ve adı sonradan koronavirüs adını alan ve pandemi olarak tanımlanan bu hastalığın, ilk hastalarından biri olarak kayıtlara geçti.

 

İLGİLİ HABERLER