Sağlık
  • 4.4.2020 15:36

İşte maske takmanın önemini anlatan video

Koronavirüsten korunmanın en etkili yollarından biri olan maske için hazırlanan video, durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Aralıktan bu yana dünyanın başına bela olmaya başlayan koronavirüsten korunmanın en etkili yollarından biri maske kullanımı...

Virüsün yayıldığı ilk günlerde 'sadece hasta olanlar kullansın' denilen maskeyi artık kullanmamak yasak...

ARTIK MASKESİZ BİR HAYAT YOK

Türkiye'de maskesiz hiçbir toplu taşıma aracına binilmeyecek, markete girilmeyecek, alışveriş yapılmayacak.

Kısacası hayatın her noktasında kullanılması istenen maskenin önemi ise birkaç saniyelik videoda görmek mümkün...

Çinli uzman, maske takmanın önemini vurguladı

Koronavirüs salgınıyla mücadele eden ve ölümleri durdurarak vakaları kontrol altına alan Çin’de salgın süresinde aktif görev yapmış doktor Gao, en büyük hatanın maske takmamak olduğunu söyledi.

Çin’de patlak veren ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, dünya çapında 50 binden fazla kişinini hayatını kaybetmesine neden oldu. Hastalıktan etkilenenlerin sayısı ise 1 milyonu aştı.

Çin’deki ölümlerin durmasının ardından ABD, İspanya ve İtalya, salgından en çok etkilenen ülkeler olarak başa geçti.

Verilen küresel alarmın ardından ülkeler, acil durum ilan ederek salgına karşı olağanüstü önlemler aldı.

TÜRKİYE'DE TOPLU ALANLARDA MASKE ZORUNLULUĞU

Türkiye de sosyal mesafe ve maske takma zorunluluğu kuralına dikkat çeken ülkelerden. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son yaptığı açıklamada ulaşım, alışveriş alanları gibi toplu alanlarda maske takma zorunluluğunu duyurdu.

Yetkili merciler tarafından da vatandaşlara ücretsiz maske dağıtılacağı belirtildi.

Salgının önlenmesinde maske takmanın önemi bu kadar büyükken, bir önemli duyuru da Çinli bilim adamı George Gao’dan geldi.

"MASKE TAKMAMAK EN BÜYÜK HATA"

Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi Genel Direktörü olarak görev yapan Gao, şu an için salgının önüne geçmiş görünen Çin’de alınan en önemli tedbirin “maske takmak” olduğunu söyledi.

Salgınla mücadeledeki deneyimlerini aktarırken, "ABD ve Avrupa’daki en önemli hata, insanların virüsten korunmak için hala maske takmaması" ifadelerini kullanan Gao, sosyal mesafenin ise ikinci geldiğini hatırlattı.

Çinli uzman, maske takmanın önemini vurguladı

Hastalanan veya hastalık şüphesi bulunanların kesinlikle ve kesinlikle karantina kurallarındna dışarı çıkmaması gerektiğini söyleyen Gao, bu hayati önlemlere  ne olursa olsun uyulması gerektiğini yineledi.

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    O kadar maske rezervimiz yok, kaldı ki tehdit olmadığı halde maske takmanın da DSÖ tarafından takana da zarar verdiği test edilmişken; Türk Bilim Kurulumuzun tavsiye ettiği gibi sadece toplu yerlere girerken takmak en ideali.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER