Dünya
  • 22.5.2013 22:08

İşte satırla kafası kesilen o asker

Korkunç olay Londra'da yaşandı.
Londra'nın göbeğinde Woolwich Kışlası sadece 200 metre uzaklıkta, eli satırlı bir kişi korkunç bir cinayet işledi. Yakaladıkları bir adamı satırla yere yatırarak doğrayan adam daha sonra , "Allahu ekber" diye bağırmaya başladı.
Kanlı elleri ve elindeki satırla kameralara yönelen adam, "Bu olayı izleyen kadınlardan özür dilerim.Ama bizim topraklarımızda kadınlar bu görüntüleri hergün izliyor" dedi.
Yetkililer dün Londra'da 25 yaşındaki trampetçi asker Lee Rigby'yi öldüren iki saldırganın daha önce güvenlik birimlerince tanındığını doğruladı.

BBC kaynakları, son yıllarda birçok soruşturmada iki zanlının ismine rastlandığı, fakat herhangi bir saldırı planladıklarının düşünülmediği haberlerini teyit etti.

Zanlılardan birinin geçen yıl İngiltere'den ayrılırken polis tarafından durdurularak sorgulandığı belirtiliyor.

BBC kaynakları, saldırganlardan birinin 28 yaşındaki, sonradan Müslüman olan Michael Adebolajo olduğunu açıkladı.

Londra'nın güneyindeki Woolwich kışlası yakınında gerçekleşen saldırı sonrasında, polisin etkisiz hale getirmek için ateş ederek yaraladığı ve hastanede tutuklu bulunan zanlılardan birinin durumunun ciddi olduğu belirtiliyor.

Polis bugün Londra'nın Greenwich semtinde ve Lincolnshire'da saldırganların kaldığı düşünülen iki eve baskın düzenledi. Komşuların ifadelerine göre, Londra'daki evden üç kadın ile bir genç erkek sorgulanmak üzere karakola götürüldü.

Cameron: İslam'a ihanettirBaşbakan David Cameron, saldırıya ilişkin olarak "teröre ve terörizme ödün verilmeyeceğini" açıkladı.

Bu sabah kriz komitesini toplayan Cameron, saldırının tek sorumlusunun onu gerçekleştiren 'iğrenç bireyler' olduğunu söyledi.

İngiltere'nin, radikalizmin zehirli diline karşı koyarak bu tür insanları alt edeceğini ifade eden Cameron, bu saldırının sadece İngiltere'ye yönelik bir saldırı olmadığını, İslam'a ve ülkeye büyük katkısı olan Müslüman topluluklara da ihanet olduğunu belirtti.

Fransa'ya yaptığı geziyi yarıda keserek dün Londra'ya dönen Cameron, bu sabah alınacak önlemleri değerlendirmek üzere kabine üyeleri, polis ve istihbarat yetkililerinden oluşan kriz komitesini topladı.

Öldürülen kişi asker
Woolwich semtinde dün öğle saatlerinde sokak ortasında satırlı bıçaklı saldırıyla öldürülen kişinin Lee Rigby adlı asker olduğu da bugün resmen açıklandı.

Manchester doğumlu Rigby'nin 25 yaşında ve iki yaşında bir erkek çocuk babası olduğu belirtildi.

Rigby'nin önceki görev yerleri arasında Afganistan, Kıbrıs ve Almanya bulunuyordu.

Resmen açıklanmamakla birlikte kaynaklar, zanlıların Nijerya kökenli İngiliz vatandaşı olduklarını, ancak Nijerya'daki Boko Haram gibi cihatçı gruplarla ilişkili olduklarının düşünülmediğini belirtiyor.

'Asla güvende olmayacaksınız'Görgü tanıkları iki saldırganın olay sırasında "Allahu Ekber" diye bağırdıklarını ve sonra da İngiliz askerlerin Irak ve Afganistan'da yaptıkları hakkında nutuk attıklarını söylüyor.

Zanlıların bir kışlanın yakınlarında buldukları kurbana önce bir araçla çarpıp, sonra da bıçak ve satırla saldırdığı ve cesedi yolun ortasına sürüklediği düşünülüyor.

Saldırganların elinde bir de tabanca olduğu belirtiliyor.

Zanlılardan biri daha sonra elindeki kanlı bıçağı bırakmadan çevredekilere hitap ederek "Kadınlar bu olaya tanık olduğu için özür dileriz ama bizim topraklarımızda da kadınlar bunlara tanık oluyor. İngiliz askerleri her gün Müslümanları öldürdüğü için bunu yaptık. Bizi rahat bırakıncaya kadar sizinle savaşacağız. Asla güvende olmayacaksınız." dedi.

Çevredekiler tarafından cep telefonuyla kaydedilen görüntüler, dün gece ITV kanalında yayınlandı.

Görgü tanığı bir kadın da saldırganın "Onu öldürdüm çünkü o da Müslümanları öldürüyordu. Irak'ta ve Afganistan'da Müslümanların öldürülmesinden bıktım" dediğini ifade etti.

Cinayetin ardından kaçmaya teşebbüs etmeyen saldırganlar, çevredeki insanların fotoğraflarını çekmesine izin verdi.

Yaklaşık 20 dakika sonra olay yerine gelen polis tarafından vurularak etkisiz hale getirilen saldırganlar geceyi hastanede gözetim altında geçirdi. Birinin durumunun ciddi olduğu açıklandı.

Camilere saldırıBu arada iki ayrı kişi olay sonrasında camilere saldırıda bulundukları için tutuklandı. Saldırganlardan birinin dün gece Essex'te bir camiye bıçakla girip kundaklamaya teşebbüs ettiği belirtildi.

İngiltere Müslümanlar Konseyi, saldırıyı "barbarca bir eylem" diye niteledi ve İslam'da yeri olmadığını ifade etti.

Olayın duyulması üzerine, İslam karşıtı görüşleriyle bilinen aşırı sağcı İngiliz Savunma Birliği (EDL) taraftarı 250 kişi, yüzlerinde siyah maskelerle Woolwich'te gösteri yaptı ve polisle çatıştı.

İngiltere Müslümanlar Konseyi'nden Faruk Murad, EDL'nin gösterisinden endişe duyduklarını ifade etti.

Her tür şiddete karşı olduklarını belirten Murad, "Bu tür saldırılar olduğunda radikal sağın da hortlaması tehlikesi sözkonusu" dedi.
 

İLGİLİ HABERLER