Gündem
  • 13.3.2018 10:49

İşte seçim ittifakının detayları

Meclis'ten geçen teklife göre; ittifak barajı geçince, ittifaktaki tüm partiler barajı geçmiş sayılacak.

AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi de içeren 26 maddelik ortak kanun teklifi, Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

İŞTE DETAYLAR

-Hazırlanan teklife göre; oy pusulasında isteyen partiler ortak logo ve adla aynı sütun içerisinde yer alabilecek.

-İsteyen partiler ise ittifak oluşturmalarına rağmen ayrı sütunlarda da yer alabilecek.

-İttifak sütunu içerisinde bulunan partilere basılan "EVET" mühürleri o partinin Meclis'e girdikten sonra alacağı vekil sayısını belirleyecek.

-İttifak içerisindeki birden fazla partiye "EVET" oyu verilmesi halinde ittifak partilerinin Meclis'e girecek olan vekil sayısı ittifak partilerinin toplamda aldığı oy oranına göre belirlenecek.

İTTİFAK BARAJI GEÇERSE...

-Teklife göre ittifak yüzde 10 barajını geçerse, ittifakın içerisindeki tüm partiler Meclis'e girecek. Buna göre yüzde 10 altında oy alan bir parti ittifaka girerek Meclis'e girme şansı bulacak.

-Seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partinin seçime katılmaması halinde, bu partinin üyesi kendisinin ve üyesi olduğu siyasi partinin yazılı muvafakati alınarak, başka bir siyasi parti tarafından aday gösterilebilecek.

Seçim ittifakının detayları

Yorumlar (2)

  • - GÜNCELLEME

    Demokrasilerde bir parti başka bir partinin adayına tabi ki oy verebilir ama bir parti 100 oy aldığında parlamentoda milletvekili çıkaramazken başka bir parti ile ittifak yaptığında 10 ay alması ile milletvekili çıkarıyorsun bu hakkın gasbıdır,şeytanlıktır islami değildir,bir gece ansızın millete tuzak kurdular bu tuzağı Hz Allah ve Millet bozar.

  • - TERÖR SEVİCİLERİ

    Yarın dönemin partisi iktidardan düşünce yargı tamamen bağımsız ve tarafsız olacak külliye baskısından kurtulacak kim PKK açılımı yapmış, doğrudan devlet eliyle teröre yardım yataklık etmiş terör örgütünün ayağına horonlarla davullarla mahkeme götürüp aklamış, ayakkabı kutusu hırsızlığı yapmış bir bir davalar başlayacak buna göre bu parti ile ittifaklık bağı kuran partilerde bu davadan aynı suçtan yargılanacak mı zira terör örgütüne yardım ve yataklık eden bir parti ile taammüden ittifak kurmuşlar.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER