Dünya
  • 11.11.2016 00:19

İşte Trump'un 20 doğrusu

ABD'de başkanlık seçiminden zaferle çıkan Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın seçim kampanyası süresince dile getirdiği tartışma yaratan görüşleri ve savunduğu politikalardan bazıları.

1. Amerikalı Araplar 11 Eylül saldırılarını kutladı. Trump, 11 Eylül saldırılarının ardından, defalarca New Jersey'deki Müslümanların kutlama yaptıklarını söyledi. Trump, "Bu tür olaylar ABD'de yaşayan Müslümanlar hakkında bir şeyler söylüyor" diyordu. Ancak Trump'ın iddiasını doğrulayacak basında yer almış herhangi bir haber bulunmuyor.

2. ABD su işkencesi ve "diğer güçlü sorgulama yöntemlerini" kullanmalı. Trump, söz ettiği bu metodların, militanların kullandığı, baş kesme gibi taktiklerin yanında çerez niteliğinde olduğunu söyledi.

3. Trump IŞİD'i bombalayarak bitirecek. Trump diğer adaylarının hiçbirinin Irak Şam İslam Devleti Örgütü'ne karşı kendisi kadar sert olmayacağını, kendisinin militanların petrole erişimlerini engelleyeceğini söyledi.

4Cumhuriyetçi aday ABD ile Meksika arasında büyük, "büyük bir duvar" örmek istiyor. Trump, seçim kampanyasının ilk dönemlerinde ABD'ye gelen Meksikalıların suçlu olduğunu söylemişti. "Bu ülkeye uyuşturucu ve suç getiriyorlar ve tecavüzcüler" diyen Trump, sınıra duvar inşa edeceğini ve parasını da Meksika'ya ödettireceğini söyledi. BBC'nin tahminlerine göre duvar 2.2 milyar dolar ila 13 milyar dolara mal olacak.

5ABD'de yaşayan yaklaşık 11 milyon yasadışı göçmen sınırdışı edilmeli: Bu fikrin yabancı düşmanı olduğu ve son derece pahalı olduğu eleştirilerine rağmen - tahminlere göre 114 milyar dolar - Trump planlarının hem ulaşılabilir olduğunu hem de insancıl olduğunu iddia ediyor. Trump'ın politikası, yasadışı göçmenlerin çocuklarının ABD'de doğmaktan kaynaklanan vatandaşlık haklarına da son veriyor.

6Putin'le "iyi geçineceğim" Trump CNN'e verdiği bir röportajda Putin ve Obama'nın birbirlerinden hazzetmediklerini ancak kendisini bu tür bir sorun yaşamayacağını ve Putin ile "muhtemelen iyi geçineceğini" söyledi.

7. ABD'deki kitlesel katliamları engellemek için akıl sağlığına yatırım yapılmalı. Trump silahlı saldırıların engellenmesi için silahlanmanın kontrol altına alınmasını doğru bulmuyor. Trump bireysel silahlanma konusunda hükümetin baskı uygulamasının doğru olmadığını söylüyor.

8. Çin'e bir dizi şart koşulacak. Trump, seçilmesi durumunda Çin'e ABD ile ticaret karşılığında uyması gerekecek bazı şartlar koşacak. Bu şartlar arasında, Çin'in para birimini devalüe etmemesi, çevrecilik ve işçi hakları konusunda adımlar atması gibi şartlar var.

9Siyahların Yaşamları Önemlidir hareketi "sorunlu".Trump, Martin O'Malley gibi bazı eski Demokrat adayların polis şiddetine karşı siyah haklarını savunanlardan özür dilemesiyle dalga geçip kendisini kolluk kuvvetleri yanlısı bir aday olarak öne çıkardı. Trump ayrıca, siyahların karıştığı suçlarla ilgili doğru olmadığı ortaya konan bir istatistik paylaştı. Twitter'daki tabloya göre, ölen siyahların yüzde 97'sinin yine siyahlar tarafından öldürüldüğü ve polisler tarafından öldürülen siyahların oranının yüzde bir olduğu iddia ediliyor.

10Mevcut işsizlik istatisikleri yanlış. Trump ABD'deki gerçek işsizlik rakamının yüzde 20 olduğunu hatta bu oranın yüzde 42'ye kadar yükselebileceğini söylüyor. Resmi rakamlar işsizliğin yüzde 5.1 olduğunu ortaya koyuyor.

11Obama'nın sağlık reformları bir 'felaket'Trump Obama'nın sağlık reformlarının bir felaket olduğunu belirtiyor ve iktidara gelirse, serbest piyasa prensiplerine göre çalışacaklarını söyledi.

12İklim değişikliği ciddi değil Trump, "temiz hava ve temiz su önemli" dese de, iklim değişikliği konusundaki uyarıları ciddiye almadığnı söylüyor.

13. Trump'a göre Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi'li bir dünya daha iyi olurdu. Trump CNN'e verdiği bir röportajda, Libya ve Irak'ın başlarındaki diktatörlerin devrilmesinden sonra daha kötü bir hale geldiğini söylüyor.

14ABD'ye sığınma başvurusunda bulunan Suriyelileri geri gönderecek. Trump Paris saldırılarının, kendilerini mülteciymiş gibi gösteren saldırganların ne kadar tehlikeli olabileceğini gösterdiğini ve Suriyelilerin ABD'ye yerleşmelerini engelleyeceğini söylüyor.

15. Müslümanlar ABD'ye kabul edilmemeli. Trump California'daki saldırıların ardından yaptığı açıklamada, ülke yöneticilerinin olayları kontrol altına alıncaya kadar Müslümanların ABD'ye girişlerinin tümüyle engellenmesi gerektiğini ifade etmişti.

16"Ben gerçekten hoş bir insanım" Trump son kitabında, "İnanın ben gerçekten iyi bir insanım ve ülkemizi yeniden büyük bir ülke yapmak için büyük bir isteğim var" diye yazıyor.

17NATO para tuzağı: ABD NATO'ya başka tüm diğer ülkelerden daha fazla para yatırıyor.

18Kürtaj yapan doktorlara ceza verilmeli: Trump, MSNBC'ye verdiği bir röportajda, "kürtaj yasadışı ilan edilirse kürtaj yapan kadınlara ceza verilmeli" demişti. Daha sonrasında ise, "Kadınların yerine, kürtaj operasyonunu yapan doktorlara ceza verilmeli" dedi.

18. Hillary Clinton'ınkocası Bill Clinton'ı yakışıksız davranışlarla suçlayan kadınları baskı altına aldığı görüşünde Trump.

19. Eski Irak diktatörü Saddam Hüseyin kötü bir adamdı. "Ancak iyi yaptığı bir şey vardı ki o da teröristleri öldürmek. Bunu çok iyi yapıyordu" Trump'a göre.

20. Hillary Clinton Dışişleri Bakanı olduğu dönemde özel emailini kullanmaktan dolayı ceza almamak için adalet bakanına başkan olması durumunda görevini koruyacağı rüşvetini önerdi.

İLGİLİ HABERLER