Dünya
  • 14.8.2020 10:57

İşte Türkiye'ye silah satışını engelleyen 4 Türk düşmanı senatör

Yahudi lobisi ve FETÖ el ele verip Amerikan kongresinde Türkiye aleyhine çalışıyor. Amerika'daki FETÖ'cüler seçim çalışmaları sırasında büyük bağışlar yaptıkları senatörlere, Türkiye karşıtı kararlar çıkarttırıyor.
Bununla da yetinmeyip Türkiye'ye silah satışını engelletiyorlar.
Son iki yıldır Türkiye'ye silah satışını engelleyen 4 senatörün kimliği açığa çıktı. Her karar ve izin yazısında bu 4 senatörün mutlaka ret kararı yer alıyor.
Bunların arasında bir isim dikkat çekici..
Amerikan senatosununda var olan İsrail lobisinin başkanı durumundaki Eliot Engel, aynı zamanda FETÖ'nün senato imamı gibi hareket ediyor.
İşte FETÖ'nün kiralık senatörü! Skandalın ardından o çıktı... - Takvim

Türkiye karşıtı her adımda adı geçen ve FETÖ'cü Enes Kanter'in en büyük destekçilerinden olan Engel Eliot son eyalet seçimi yarışını Öğretmen Jamal Bowman'a karşı kaybetti.
Bu hain yeni dönemde senatoda olmayacak.

ABD Kongresi iki yıldır Türkiye’ye silah satışını engelliyor

ABD Kongresi’nin dört üyesi ABD’den Türkiye’ye silah satışına iki yıla yakındır engel oluyor.

Türkiye’yi Rus S-400 savunma sistemlerinden vazgeçirmek için ABD Kongresi'nin dört üyesinin ABD’den Türkiye’ye silah satışına iki seneye yakın süredir engel olduğu öğrenildi.

ABD merkezli Defense News ve CNN haber sitelerinin haberlerine göre, Kongre’nin dört önemli üyesi tek başlarına veya birlikte hareket ederek, Türkiye üzerinde baskı oluşturmak için ABD’nin Türkiye’ye silah satışlarına engel oldu.

Henüz kaç silah satışının dondurulduğu hakkında bir bilgi bulunmuyor ancak F-16 savaş uçaklarının yenilenmesinin durdurulduğu ve Türkiye’nin Pakistan’a satmak üzere anlaştığı ATAK helikopterlerinin ABD yapımı motorlarına ihracat izinlerinin verilmediği öğrenildi.

Defense News’un Kongre, ABD hükümeti ve ABD’deki savunma endüstrisindeki kaynaklarına dayandırdığı haberine göre silah satışını engelleyen Kongre üyeleri ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Jim Risch, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi üyesi Bob Menendez, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Mike McCaul.

Haberde Jim Risch ve Mike McCaul'ün bu iddiayı doğruladığı, Eliot Engel ile Bob Menendez’in konuyla ilgili bir yorumda bulunmadığı aktarıldı.

Risch: Yaptırım tasarısını şimdi geçirmemek en iyisi haberi ...

Jim Risch

ABD'li Senatör Bob Menendez – Özgür Denizli

Bob Menendez

16-Term Rep. Eliot Engel Faces Tough Reelection Fight

Eliot Engel

Top GOP lawmaker disclosed holdings in Chinese company he ...

Mike McCaul

"Türkiye’ye silah satışını destekleyemem"

Konuyla ilgili olarak Defense News’a konuşan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Jim Risch, "Türkiye’nin S-400 alması konusunda hem iki siyasi partide hem de Senato ile Temsilciler Meclisi’nde ciddi endişeler mevcut. Bu konuyla ilgili sorunlar hallolmadığı sürece Türkiye’ye silah satışını destekleyemem ve desteklemeyeceğim" dedi.

CNN’e konuşan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Mike McCaul ise, "Türkiye’nin S-400 alması kabul edilemez ve bu durum, NATO’nun Rusya’nın saldırganlığını engelleme görevine zarar veriyor. ABD hükümeti, Türkiye’nin bu hareketine karşı kanunen uygulanması gereken yaptırımları yerine getirmelidir. Türkiye, iki ülke arasındaki güvenlik ilişkileri kapsamında ABD’nin güvenini canlandırmak için bu istikrar bozucu hareketten vazgeçmelidir" diye konuştu.

Donald Trump liderliğindeki ABD yönetimi, Rus ordusuyla iş yapan ülkelere yaptırım uygulama imkanı veren ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’na (CAATSA) rağmen şimdiye kadar Türkiye’ye yaptırımdan kaçındı.

Ne olmuştu?

Türkiye’nin 2019’da Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini almasıyla Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler gerildi. Türkiye, Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkenin güneyine yerleştirilmek üzere ABD’den Patriot hava savunma sistemleri satın almak istemiş ancak ABD bu satışa sıcak bakmamıştı. Bunun üzerine Rusya ile görüşmeler yürüten Türkiye, Rusya’dan S-400 satın almış, bu sistemler 2019’da ülkeye gelmişti.

ABD, bir NATO üyesi olan Türkiye’nin güvenlik yapısına Rus yapımı bir sistem entegre edilmesini istemiyor. Bu hareketin, Rusya’nın, NATO’nun ve ABD’nin F-35 savaş uçaklarının güvenlik sistemlerine erişim sağlamasına olanak tanıyacağını, bunun da NATO’nun güvenliğini riske atacağını savunuyor. ABD, Türkiye’nin S-400 almasını engellemek amacıyla ABD ile Türkiye’nin ortak yönettiği F-35 projesinden çıkartmıştı.

İLGİLİ HABERLER