Sağlık
  • 1.7.2010 02:28

İŞTE VÜCUDUN ZEHİRİNİ ALAN MEYVE...

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği Genel Sekreteri Ebru Akdağ vişnenin faydalarına dair şunları aktardı: “Yapılan araştırmalar sahip olduğu özellikleriyle sağlık açısından vişnenin inanılmaz faydaları olduğunu ortaya koyuyor. Antioksidanlar, serbest radikallerle tepkimeye girerek bunların başlattığı zincir reaksiyonu durduran ve böylece vücudumuzdaki hayati bileşenlerin zarar görmesini engelleyen moleküllerdir. Antioksidanlarca yüksek olan besinler, 'Oksijen Radikali Emme Kapasitesi' (ORAC) yüksek olan besinler olarak bilinirlerî
GÜNDE 25 GRAM
Michigan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada vişneden elde edilen ürünlerin işlemeden ve depolamadan sonra bile antioksidan özelliklerini koruduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Akdağ, “Günlük antioksidan ihtiyacının karşılanması için belirli miktarda ORAC alınmasını öneriyor. 25 gram vişne suyu konsantresinin, günlük ihtiyacı rahatlıkla karşıladığı belirtiliyorî dedi.
ASPİRİNDEN DAHA ETKİLİ
Akdağ, vişnenin antosiyaninleri üzerinde Michigan Üniversitesi'nde yapılan başka bir araştırmada ise önemli bir sonucun ortaya çıktığını belirterek, bu sonuca göre, vişnedeki başlıca antosiyanin olan 'cyanidin'in, iltihap engelleme etkinliğinin aspirinden daha çok olduğunu söyledi.
BİR AVUCU UYKUYU DÜZENLİYOR
Melatoninin beyindeki hipofiz bezinde salgılanan, vücudun günlük ritmini ve uyku düzenini geliştiren bir hormon olduğunu dile getiren Akdağ, şöyle devam etti:
“Teksas Üniversitesi'nden Prof. Russel Reiter vişnenin melatonin içerdiği bilinen nadir gıdalar arasında yer almakla kalmayıp, bünyesindeki melatonin oranının insan kanında bulunandan fazla olduğunu belirtiyor. Ayrıca Prof. Reiter ve çalışma arkadaşları, sadece bir avuç vişne yemenin bile kandaki melatonin seviyesini artırdığını ve dolayısıyla vücudun doğal uyku düzenini geliştirdiğini açıklıyor.î
EKLEM İLTİHAPLARINDA DA ETKİLİ
Akdağ yapılan araştırmalarda vişnenin gut ataklarını ve eklem iltihaplanmalarından kaynaklanan ağrıların dindirilmesinde etkili olduğunun bulunduğunu dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER