Asayiş
  • 23.7.2009 00:00

İSTİKLAL'DEKİ CİNAYETTE ŞOK İFADE!..

Beyoğlu'nda 2 gün önce Almanya uyruklu Gregor Kerkeling'i bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan İbrahim A, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

İstiklal Caddesi'nde Kerkeling'i (52) bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle yakalanan İbrahim A (26), İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Beyoğlu Adliyesine sevk edildi.

Cumhuriyet Savcısı Yunus Akgündüz tarafından yaklaşık 2 saat sorgulanan İbrahim A, tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.

İbrahim A, burada yeniden yapılan sorgusunun ardından "kasten adam öldürmek" suçundan tutuklandı.

İbrahim A'nın savcılıktaki sorgusunda, Kerkeling'i öldürdüğünü itiraf ettiği bildirildi.

İbrahim Akyol’un savcıya verdiği ifadede "o gün bir Hristiyan öldürmek istiyordum, kiliseleri geziyordum, bu kişiyi gördüm öldürdüm" şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

Olaydan kısa süre sonra yakalanan İbrahim Akyol’un ilk ifadesinde ise para istedim vermeyince öldürdüm" şeklinde konuştuğu belirtilmişti.

Öte yandan İbrahim Akyol'un Rus uyruklu bir kadınla evli olduğu ve 15 yaşından bu yana kuaförlük yaptığı ortaya çıktı.

Bu arada öldürülen ve işadamı olduğu iddia edilen Gregor Kerkeling'in Almanya'da hapisten kaçtıktan sonra Türkiye'ye geldiği ortaya çıktı.

Kelkering'in Münster hapishanesinde birkaç hafta yattıktan sonra cezasını tamamlamadan hapisten kaçıp ortadan kaybolduğunu doğruladı.

Münster Savcısı Stefan Lechtape, Kerkeling'in tutuklama emriyle aranan bir kişi olduğunu belirtti.

Lechtape, Kerkeling'in dolandırıcılık suçundan 2 ila 3 yıl cezaevinde kalmasının gerektiğini, ancak mahkeme kararından birkaç hafta sonra ortadan kaybolduğunu, cezaevinden nasıl kaçtığının henüz belirlenemediğini kaydetti.

Evli ve 2 çocuğu varmış

Komşularından alınan bilgiye göre Almanya'da eşi ve iki çocuğu da olduğu öğrenilen Kerkeling'in Türkiye'de kendini işadamı olarak tanıttığı belirtildi.

Evine haciz gelen Kelkering'in 2008'e kadar oturduğu evinin açık artırmada olduğu öğrenildi.

Olay kasabada üzüntü ile karşılandı

İstanbul'da işlenen cinayet, Almanya'daki Billerbeck kasabasında büyük üzüntü ile karşılanıyor. Az sayıda Türk'ün yaşadığı kasabada ve Kelkering'in 2008'de terkettiği evinin çevresinde dünden beri bir sessizlik hakim.

Kasabada yaşayan Türkler yaşanan acı olaya çok üzülüyor. Türkler hem komşularını hem de Türkiye'nin imajını düşünüyor: "Tabii ki insanı üzüyor böyle olaylar. Hele hele 50 cent için yapılan, daha doğrusu yapılmaması gereken bir şey."

Almanlar ise cinayetle ilgili Türkiye'yi suçlamanın yanlış oyduğu kanısında: "Bu olay Türkiye'de oldu, ama Almanya'da da başına gelebilirdi. Bu adam Billerbeck'te oturuyordu burayı terketti, evi açık arttırmaya sunuldu. Büyük bir ihtimalle Türkiye'ye yeni bir başlangıç için gitti. Duyduğumuza göre saldırgan para istemiş, vermeyince de bıçakla saldırmış, bu bence bir delilik. Tabi ki onun için üzülüyoruz, ölüm her zaman kötüdür ama olayın sonucunu beklememiz gerekiyor. Türkleri bu yüzden itham edemeyiz, şunu açıkça söylemek gerekir, bu olayı tasvip etmiyorum."

Paraya önem vermezdi

Ölen Gregor Kerkeling'in evinin yanında bulunan Çin restoranının sahibi Chau Jianhua ise olayın üzüntüsünü hala yaşadığını dile getirerek, "Gregor Kerkeling bize bazen yemeğe gelirdi. Paraya pek önem vermeyen bir insandı. Dışarıdan bakınca da iyi birine benziyordu. Komşu olarak böyle bir şey duymak çok üzücü" dedi.

42 yaşındaki Gregr Kerkeling, İstanbul'da dolaştığı sırada, akli dengesinin bozuk olduğu belirtilen İbrahim A. (26) adlı bir kişi tarafından bıçaklanması sonucu önceki gün ölmüştü.

İLGİLİ HABERLER