Gündem
  • 20.4.2021 19:27

İsveç Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı

İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak terör örgütlerine verilen destek konusunda duyulan rahatsızlık iletildi.

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist'in teröristbaşı Mustafa Abdi bin Halil ile video konferans yoluyla gerçekleştirdiği toplantının görüntüleri tepki toplamıştı.

İSVEÇ'İN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BAKANLIĞA ÇAĞIRILDI

Dışişleri Bakanlığı, bu durum karşısında rahatsızlığını dile getirerek, İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström'i çağırdı.

GÖRÜŞMENİN KINANDIĞI BELİRTİLDİ

Dışişleri Bakanlığı, Herrström'e Savunma Bakanı Hultqvist'in terörist elebaşlarıyla görüşme yapmasını kınandığını belirterek, terör örgütlerine verilen destek konusunda rahatsızlıklar dile getirildi.

İSVEÇ'İN MUHATAP ALDIĞI ŞAHISLARIN AB TARAFINDAN DA PKK MENSUBU OLARAK KABUL EDİLDİ

Büyükelçiye, İsveç'in muhatap aldığı şahısların AB tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK mensupları olduğu, PKK elebaşlarının da bu gerçeği kendi ağızlarından alenen teyit ettiği, bu teröristlerin Suriye’nin kuzey doğusunda farklı bir isim altında eylemlerini sürdürmelerinin bu gerçeği değiştirmediği, İsveç’in bu tehlikeli siyasetiyle sadece Suriye’nin toprak bütünlüğü ile Türkiye’nin güvenliğini hedef alanlara destek olmakla kalmayıp, uluslararası hukuku da açıkça çiğnediği, böylece ikili ilişkilere ciddi zarar vermeyi sürdürdüğü belirtildi.

TÜRKİYE'NİN DEAŞ VE PKK'YLA MÜCADELESİNİN KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİ MESAJI İLETİLDİ

İsveç makamlarının terör örgütlerine destek vermemesi, Suriye’nin birliği, toprak bütünlüğü ve kalıcı istikrarı için çaba harcaması istendi. Türkiye'nin, DEAŞ ve PKK terör örgütleriyle mücadelesini arkalarındaki destekçilerinden bağımsız olarak kararlılıkla sürdüreceği mesajı da Büyükelçi Herrström'e iletildi.

 

İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı na çağırıldı #1

 

 

İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı na çağırıldı #2

 

İLGİLİ HABERLER