Dünya
  • 30.1.2022 09:51

İtalya'da Mattarella yeniden cumhurbaşkanı seçildi

İtalya’da mevcut Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, partilerin talebi üzerine ikinci dönemde de görev almayı kabul etmişti. Seçimlerdeki 8. turda yeniden Cumhurbaşkanı görevine seçildi.

İtalya'da Cumhurbaşkanlığı seçimi 8. turda sonuçlandı. Sergio Mattarella yeniden Cumhurbaşkanı oldu.

MECLİS ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇTİ

Partiler arası çekişmelerin olduğu, ittifakların ortak aday çıkaramadığı, sağ ve sol partilerin birlik olmakta zorlandığı seçimde 8 tur geride kalmıştı.

Senato Başkanlığı'nı yürüten Casellati ise cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmişti ancak yeterli salt çoğunluğa ulaşamadığı için seçilememişti.

8. TURDA CUMHURBAŞKANI BELLİ OLDU

Partilerin ortak talebi üzerine yeniden Cumhurbaşkanlığı görevini kabul eden Sergio Mattarella, 8. turda bir kez daha Cumhurbaşkanı seçilerek koltuğa oturdu.

 

İtalya da Sergio Mattarella yeniden cumhurbaşkanı oldu #1

 

"ÇAĞIRILAN VAZİFEDEN KAÇILMAZ"

Cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale'de bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Mattarella, parlamenterlere ve bölge delegelerine kendisine duydukları güven için teşekkür ederek, "Ciddi sağlık, ekonomik ve sosyal acil durumdan geçtiğimiz bu zor günler sorumluluk duygusuyla hareket etmeyi gerektiriyor. Bu koşullar, kişinin çağrıldığı vazifelerden kaçmamasını gerektirir ve farklı kişisel değerlendirmelerine de üstün gelmelidir." dedi.

Sergio Mattarella, parlamentonun kararını saygıyla kabul ettiğini belirterek, bundan sonra halkın beklenti ve umutlarını karşılamaya yönelik taahhütleri olduğunu ifade etti.

İtalyan basınında, Cumhurbaşkanı Mattarella'nın yeniden seçilmesi ve bu makam için adı sıkça geçen Draghi'nin başbakanlığa devam etmesinin Avrupa başkentlerinde "İtalya'da istikrarın devamı" olarak görüldüğü yorumları yer aldı.

Cumhurbaşkanı Mattarella, 3 Şubat'ta yemin ederek, ikinci 7 yıllık görev dönemine başlayacak.

 

İtalya da Sergio Mattarella yeniden cumhurbaşkanı oldu #2

 

ÖNEMLİ LİDERLERDEN KUTLAMA MESAJI GELDİ

Bu arada, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Mattarella'yı yeniden seçilmesinden ötürü tebrik etti.

Sergio Mattarella, İtalya'da cumhurbaşkanı seçmek üzere toplanan "Büyük Seçici Meclis"te dün yapılan 8. tur oylamada, 983 seçici delegenin 759'unun oyunu alarak, ikinci kez bu göreve seçildi.

 

İtalya da Sergio Mattarella yeniden cumhurbaşkanı oldu #3

 

İTALYA'DA BİR CUMHURBAŞKANININ ALDIĞI EN YÜKSEK İKİNCİ OYU ALDI

Mattarella'nın aldığı 759 oy, İtalya'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri tarihinde bir cumhurbaşkanının aldığı en yüksek ikinci oy sayısı oldu. 1978’de Sandro Pertini 832 oyla en yüksek oyu alarak bu göreve seçilmişti.

İLGİLİ HABERLER