Gündem
  • 24.11.2020 13:52

İYİ Parti sonunda itiraf etti!.. PKK ile kardeşlik anayasası hazırladık

İYİ Parti'deki skandalda 5 itiraf 5 yalan! Delil niteliğinde yeni açıklamalar ortaya çıktı

İYİ Parti'deki anayasa skandalında son dakika haberi... CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP'nin oluşturduğu Millet İttifakı'nın "Herhangi bir anayasa çalışmamız yoktur" şeklindeki sözlerini yalanlayan delil niteliğinde yeni açıklamalar ortaya çıktı. İYİ Partili isimlerin birbirini tutmayan açıklamaları adeta siyaset tarihine geçecek cinsten. İşte geçmiş söylemlerini unutan İYİ Partililerin ortaya çıkan konuşmaları sonrasında yapmaya çalıştıkları son dakika manevraları ve anayasa tarıtşmasındaki yeni ayrıntılar...

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP'nin oluşturduğu Millet İttifakı'nın "Herhangi bir anayasa çalışmamız yoktur" şeklindeki sözlerini yalanlayan delil niteliğinde yeni açıklamalar ortaya çıktı. "Anayasa çalışmamız yok" diyen Meral Akşener'in geçen yıl, "24 Haziran'dan itibaren yürüttüğümüz bir anayasa taslak metnimiz var" dediği,Lütfü Türkkan'ın ise "CHP'li bir isim anayasa hazırlamak için bize mail attı" ifadelerini kullandığı belirlendi. Nuri Okutan, Şenol Sunat ve Aytun Çıray gibi isimlerin de anayasa planlandığını doğrulayan sözler kullandığı ğrenildi.

İYİ PARTİ DE 5 SON DAKİKA İTİRAFI VE 5 YALAN

İYİ Parti'den ihraç edilen Ümit Özdağ'ın ifşa ettiği ancak ittifak ortaklarının reddettiği anayasa taslak metninin, geçmişte İYİ Parti tarafından dillendirildiği ortaya çıktı. SABAH'ın deşifre ettiği arşiv kayıtları, "Anayasa çalışmasında bulunmadık" diyen İYİ Parti'nin iddiasının gerçeği yansıtmadığını somut örneklerle gözler önüne serdi.

5 YALAN 5 İTİRAF

* İddiaları reddeden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in geçen yıl 28 Temmuz'da, "24 Haziran'dan itibaren yürüttüğümüz bir anayasa taslak metnimiz var." dediği ortaya çıktı. Ancak aynı Meral Akşener, 18 gün önce, 12 Kasım'da kendisini yalanlayarak, "Hiçbir siyasi oluşum, platform, şahıs, partiyle herhangi bir anayasa çalışmamız yoktur" ifadelerini kullandı.

 

HDP ANAYASA YAPMAYA DEĞİL GEÇ ÇAĞIRILMAYA BOZULMUŞLAR! "CHP DAVET ETTİ AMA..."

* İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ise, 19 Eylül 2019'da Youtube'daki bir programda, anayasa çalışması konusunda CHP'den davet aldıklarını söyledi. Türkkan, "Bizi HDP ile birlikte anayasa yapmaya davet ettiler. CHP'li isim bize bir mail attı. Anayasa hazırlamaya, mail yoluyla bildiri atıyorlar. Biz başladık, siz de gelin demek çok gayri ciddidir. Biz kendimiz çalışma içerisindeyiz" diye konuştu.

Aynı Türkkan, geçen hafta 15 Kasım'da Twitter'da Kemal Kılıçdaroğlu'nun anayasa görüşmelerini inkar eden son dakika açıklamasını paylaştı.

'KARDEŞLİK ANAYASASI İÇİN BİR ARAYA GELDİK'

* İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve Isparta Milletvekili Nuri Okutan, 5 Aralık 2019'da parti genel merkezinde katıldığı bir etkinlikte yaptığı son dakika itiraflarında "Demokratik iyileştirilmiş Parlamenter Sisteme dönebilmek için anayasa değişikliği, seçim sistemi değişikliği, Siyasi Partiler Kanunu'nda değişiklik yapılması gerekmektedir, bunun için altyapı çalışmalarını yapıyoruz." dedi.

HDP İLE YAPILAN ANAYASAYA "KARDEŞLİK ANAYASASI" DEDİLER!

* İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, iki yıl önce Sözcü'ye, "Kardeşlik anayasası için bir araya geldik. Bu çerçevede görüşmelerimiz devam etmekte ve nihai noktaya yaklaşmış bulunmaktayız. Müstakbel Cumhurbaşkanımız Meral Akşener de böyle düşünüyor." açıklamasını yaptı. 13 Kasım'da ise, "Anayasalar kapalı kapılar arkasında yapılmaz!" iddiasında bulundu.

İYİ PARTİDE EĞİTİM POLİTİKALARI BU İSME EMANET! "ÇALIŞMALARIMIZI YAPTIK, YOK YOK YAPMADIK!"

* İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı ve Ankara Milletvekili Şenol Sunat, 16 Ağustos 2019'da Yeniçağ gazetesine, "Geçmiş yıllardan beri anayasa konusu ile ilgili birikimimiz var zaten. Konuyla ilgili uzmanlardan görüşler alıyor ve tartışıyoruz. Başkanlığını yaptığım hukukçuların yer aldığı komisyonla 24 Haziran'dan beri çalışmalarımızı hızla sürdürdük. İlkelerimizi belirledik." ifadelerini kullandı.

Ardından gelen son dakika tepkileri sonrasında ise yeni bir anayasa üzerinde çalışıldığı iddiasını reddeden Sunat, 12 Kasım'da ise twitter'da, "Hiçbir siyasi oluşum, platform, kişi, partiyle herhangi bir Anayasa çalışmamız yoktur, nokta" iletisini paylaştı.

 SABAH GAZETESİ

İLGİLİ HABERLER