Gündem
  • 30.9.2014 14:16

İzmir’de bonzai şarkısına suç duyurusu

Şarkıda bonzai isimli sentetik uyuşturucu maddesini özendirici ifadeler yer aldığını kaydeden Soylu, “Her düğünde 10 defa bonzai şarkısını dinlerseniz bilinçaltına yerleşir” dedi.  Sentetik uyuşturucu maddesi bonzai kullanımı nedeniyle ölüm haberlerinin artması üzerine İzmir’deki Menderes Belediyesi harekete geçti. İçinde ‘zulala Bonzai’, ‘elimde patladı Bonzai’ gibi ifadelerin yer aldığı şarkının eğlence mekanları ve düğün salonlarında sıkça çalındığını fark eden ve şarkının gençleri bonzai kullanımına özendirebileceğini düşünen Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, önce ilçedeki eğlence mekanlarında bonzai isimli şarkının çalınmaması için bilgilendirici yazı gönderdi, ardından şarkının yasaklanması için İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

“HER İKİ ŞARKIDAN BİRİ BONZAİ”
Belediye başkanı olması nedeniyle sıkça düğünleri ziyaret ettiklerini ve her iki şarkıdan birinin bonzai olduğunu dile getiren Soylu, şöyle konuştu: “Bu arada da her iki günde bir bonzaiden ölen gençlerimizin televizyon ekranlarında haberlerini duyuyoruz. Tüm düğün salonlarına, kafeteryalara, eğlence mekanlarına Bonzai şarkısının çalınmaması yönünde bir yazı hazırlayıp zabıta arkadaşlarımızla birlikte gönderdik. İşletmelerimiz de gönderdiğimiz yazıdan çok mutlu oldu. İşletmeler ‘çok iyi oldu. Aslında biz çalmak istemiyoruz ama vatandaşlardan böyle bir talep geldiğinde işletmeci olarak onların talebini karşılamak zorunda olduğumuz için çalıyoruz. Sizin böyle bir talebinizin olması bizim elimizi rahatlattı. Talep geldiğinde bu şarkının Menderes ilçesinde yasaklandığını söyleriz’ dediler.”

“10 KERE DİNLERSENİZ BİLİNÇALTINA YERLEŞİR”
Şarkının yasaklanması için harekete geçtiklerini ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gençlerimizi bir taraftan bu sentetik uyuşturucu madde ile kaybederken bir taraftan da bu özendirici şarkıların çalınmasını bir belediye başkanı olarak içim kabul etmiyor. Her düğünde 10 defa Bonzai şarkısını dinlerseniz bilinçaltına yerleşir. Menderes Belediyesi olarak bu yolu açıyoruz, öncülük ediyoruz. Bütün belediyelerin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiği inancındayım. İçinde uyuşturucu madde isimlerinin geçtiği başka bir şarkı olduğunu arkadaşlarımız söyledi ama şuanda en çok gündemde olan bu şarkı var. Her düğünde en çok duyduğum şarkı bu. Ben şarkıyı ezberledim. Diğer uyuşturucu madde isimlerinin geçtiği şarkı için de aynı işlemi yapacağız. Kimsenin bundan şüphesi olmasın.”

“SÜZGEÇTEN GEÇİRİLİP SERVİS EDİLMELİDİR”
Özel Tınaztepe Hastanesi’nden Psikolog Tuba Atasever de, uyuşturucu maddelere ulaşım ne kadar kolay olursa bu maddelerin kullanımının da arttığını belirtti. Özellikle ergenlik döneminde olan, buhranlı dönemlerden geçen, sosyokültürel düzeyi düşük, orta ya da alt gelir grubunda yer alan kişilerin uyuşturucu kullanımına daha müsait olabildiğini ifade eden Atasever, sözlerine şöyle devam etti: “Son dönemlerde ucuz ve kolay ulaşılabilmesi nedeniyle Bonzai adlı maddenin yaygınlaştığı gözlenmektedir. Üstte yer alan gruplardan; bu maddeyi en çok tercih edenlerin, yine üstte saydığımız nedenlerden dolayı ergenler ve orta ya da alt gelir grubunda olanlar olduğu tespit edilmiştir. Özellikle ergenler dinledikleri müzik, giydikleri kıyafet, taktıkları takı, okudukları kitaplarla kimlik arayışında olduklarından, kendini anlatma biçimi olarak bunları kullanmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında dinledikleri müzikler, izledikleri videolar, hummalı bir biçimde süzgeçten geçirilip servis edilmelidir.”

“ÇOK TEHLİKELİ BİR DURUM”
Sıkça kullanılan sosyal medya kanallarının da dikkate alınması gerektiğini dile getiren Atasever, Bonzai isimli şarkının gençler üzerindeki etkisine ilişkin şöyle konuştu: “Bunları dikkatle incelediğinizde en çok tıklananların içinde yer alan Bonzai adlı şarkıyı görebilirsiniz. Bunun dışında düğünlerde, eğlence merkezlerinde de sıklıkla bu şarkının çalındığına şahit oluyoruz. Bu çok tehlikeli bir durum aslında. Şarkı sözleri bakımından incelendiğinde içinde geçen "ayık kal", "zulala", "elimde patladı bonzai" gibi kelimelerin bonzai içimini normalleştiren, eğlenceli olduğunu düşündüren ve keyifli gibi algılanmasına neden olan kelimeler içerdiği görülmektedir. Üstte belirttiğimiz nedenlerle bu tip şarkıların, videoların, fotoğrafların kaldırılması, cezbedici unsurların şikayet edilmesi ve yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.”

CEREN ATMACA - SİNAN YENİÇERİ

 

İLGİLİ HABERLER