Gündem
  • 10.11.2020 12:34

Kaç Ermeni askeri öldürüldü, Ermenistan'ın toplam kaybı ne oldu?

Tarihi zaferin ardından konuyu en yakından takip eden isimler arasında yer alan 'İçişleri Bakanlığı Müşaviri' sıfatıyla Bakü'deki Türkiye Büyükelçiliği'nde müşavir olarak 2 yıl görev yapan Emekli Tuğgeneral Ali Demir, "Ermenistan hibeler hariç diasporanın desteği ile, 10 yılda harp araç gereç teçhizatlarına 4.7 milyar dolar harcadı. 3 milyar dolarlık bir harp araç gerecinin yok olduğunu düşünürsek 8-9 yıldan önce Ermenistan ordusunun nitelik ve nicelik açısından toparlanması mümkün değildir. 45 binlik ordunun 13 binin kaybedildiğini düşünürsek asker açığını ise 10 yıldan önce toparlayamaz" dedi.

Emekli Tuğgeneral Ali Demir Rusya'nın “Barış Gücü” Oyununa Karşı Uyardı «  Esnaf Haber TV

Tuğgeneral Demir, Azerbaycan ile Nahçıvan arasında karayolu iletişiminin sağlanmasını ise, "Bana göre çok önemli stratejik bir kazanım. Yapılan anlaşma Azerbaycan için tam bir zaferdir" sözleri ile değerlendirdi.

Demir, "İmha edilen 300'ün üzerinde tank, 100'ün üzerinde zırhlı muharebe aracı, 8 tane hava savunma sistemi ve bir topçu alayı var. Ermenistan'ın asgari kaybı 13 bin asker. Onlar bin 500 - bin 600 olarak açıklıyor. Ermenistan hibeler hariç, son 10 yılda Ermeni diasporasının desteği ile 4.7 milyar dolarlık harp araç gereç teçhizatı satın aldı.
Azerbaycan karşısında 3 milyar dolarlık harp araç gereç teçhizatını kaybetti. Ermenistan ordusu harp araç gereç teçhizatı açısından zayıf ve yetersiz ekonomisini dikkate aldığınızda 8-9 yıldan önce toparlanamaz.
İnsan gücü sıkıntısı yaşayan Ermenistan 45 bin askerinin 13 binini kaybetti, bu alanda da 10 yıldan önce toparlanması mümkün değil" dedi.

"YA TESLİM OLACAKLARDI YA FİRAR EDECEKLERDİ"

Demir, ateşkesin yürürlüğe girmemesi durumunda yaşanacaklara da değindi, "Azerbaycan ordusu başarıdan faydalanacak şekilde operasyonunu Şuşa tarafına doğru devem ettirseydi, Ağdam, Ağdere, Kelbecer bölgesindeki Ermeni birlikleri ya firar edeceklerdi, ya da teslim olacaklardı." ifadelerini kullandı.

ERMENİSTAN ATEŞKESİ BOZABİLİR Mİ, BOZARSA NELER YAŞANIR?

Emekli Tuğgeneral Ali Demir, son olarak Ermenistan'ın terörist bir saldırı girişimi ile tank, top veya füze ile Azerbaycan topraklarını yeniden hedef alma ihtimalini değerlendirdi. Bunun çok zayıf bir ihtimal olduğunu ifade eden Demir, 3 ateşkesten farklı olark Rus askerlerinin bölgeye gelmesine dikkat çekti. Demir, zayıf ihtimalin gerçekleşmesi durumunda Azerbaycan'ın kaldığı yerden operasyonlarını yürütme hakkının olacağını, uluslararası hukuktan bu hakkın doğacağını söyledi. Demir, ateşkesi bozabilecek bir iradenin şu an için Ermenistan'da kalmadığını şu sözler ile vurguladı:

Ermenistan'ın savaşma azim ve iradesi kırıldı. Ermenistan'ın savaşma azim ve iradesi kırıldı. Daha önce ilan edilen 3 ayrı ateşkesin Ermenistan tarafından bozulması gibi bir durumun tekrarlanmayacağını düşünüyorum. Çünkü Paşinyan'ın dün öğleden sonradan itibaren kayıp olduğu anlaşılıyor. An itibarı ile Ermenistan'da ateşkesi bozma yönünde karar verebilecek bir irade de bulunmamaktadır.

İLGİLİ HABERLER