Sağlık
  • 10.8.2009 15:34

KADINLAR İÇİN HAYAT KURTARAN İKİ DAKİKA

İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi’nde kullanılmaya başlanan TruScreen adlı cihaz ile rahim ağzı kanseri ve kanser habercisi olan öncülleri, iki dakikada tespit edebilecek.
Rahim ağzı kanseri hakkında yapılan araştırmalarda; yaşanan ölümlerin en büyük nedenin, teknolojik altyapı eksikliği ve eğitimli sağlık personeli sayısının yetersizliğinden dolayı yeterli servikal tarama programlarının uygulanamaması olarak gösteriliyor. Kadınların bu hastalık hakkındaki bilgi eksikliği ise diğer bir neden. Amerika’da yapılan bir çalışmada rahim ağzı kanserine yakalanmış kadınların yüzde 50’den fazlasının daha önce hiç tarama testi yaptırmamış, yüzde 60’dan fazlasının ise son 5 yılda hiç tarama testi yaptırmamış olduğu görülüyor. Yapılan bir diğer bilimsel çalışmada tarama programlarının yaygın olarak uygulandığı ülkelerde rahim ağzı kanserinden kaynaklı ölümlerde yüzde 75’lere varan ciddi bir gerileme saptanmış.
Türkiye’de her gün 4 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuluyor ve günde iki kadın bu yüzden yaşamını yitiriyor. Ülkemizde tarama yapılması gereken yaş grubunda 21 milyondan fazla kadın bulunduğu halde, şu anda mevcut klasik yöntemlerle maksimum tarama yapılabilen kadın sayısı 4 milyon civarında. “Hayat Kurtaran İki Dakika” sloganıyla hizmete sunulan bu sistemle kadınlar çok düşük bir ücret ödeyerek özel bir ortamda tarama yaptırabilecekler.

KANSER OLUŞUMU 10 YIL ÖNCEDEN ÖĞRENİLEBİLİYOR

Hizmete sunulan bu yeni teknolojiyle rahim ağzı bölgesindeki anormal (ileride kansere dönüşebilecek) doku değişikliklerini 5-15 yıl önceden tespit edilebiliyor. Erken tanı ile tedavi olma şansı TruScreen taramasıyla büyük ölçüde artıyor. Rahim ağzı kanseri önceden tespit edebilen bir kanser türü. Yani hastalığa erken evrede tanı konduğunda birçok yaşam kurtarılabiliyor. Rahim ağzı kanseri riski taşıyanlar ise cinsel olarak aktif her kadın. Sigara kullanan, çok sayıda doğum yapmış, kendisi veya eşinin birden çok cinsel partneri olmuş veya olan kadınlarında risk oranı artıyor. İstanbul ve Ankara’da kullanılmaya başlanan sistem ile Türkiye’de risk grubunda bulunan tüm kadınlara tarama yapılıp, önlem alınabilecek.

İLGİLİ HABERLER