Dünya
  • 30.7.2009 00:13

KADINLARA ÖZEL BANKA AÇILDI!..

Afrika ülkesi Tanzanya’da kadın müşterilere özel bir banka açıldı.


Darülselam’da açılan Tanzania Women’s Bank, ülkedeki kadınların bankada hesap açtırmak için sadece kimlikleri ya da pasaportlarıyla başvuruda bulunmalarının ve hesaba 2 dolar yatırmalarının yeterli olacağını bildirdi. Ülkedeki diğer bankalarda hesap açtırabilmek için tapu veya malvarlığını gösteren diğer belgelerle başvuruda bulunmak ve hesaba 2 dolardan çok daha fazla para yatırmak gerekiyor.


Kadın müşterileri hedef alan bankada erkeklerin de hesap açtırabileceği belirtilirken, banka yönetiminden yapılan açıklamada, kadınlara yatırımlar konusunda uzman yardımı ve tavsiyesi verileceği kaydedildi. Bankanın yöneticisi Margareth Mattaba Chacha, bazı kadınların bankaya gelme konusunda şüpheye düştüklerini bildiklerini belirterek, “Çok utangaçlar ve hiçbir şey bilmediklerini düşünüyorlar” dedi.


Açılıştan öğle tatiline kadar 110 kişinin bankada hesap açtırdığı, yetkililerin, her gün 200 kişinin bankaya hesap açtırmaya gelmesini umdukları ve Darülselam şubesinin ülkeye yayılacak ağın başlangıcı olduğunu söyledikleri kaydedildi.

İLGİLİ HABERLER