Gündem
  • 13.5.2004 01:05

KAFASI KESİLEN AMERİKALI YAHUDİ ÇIKTI!..

Ailesi, Berg'in başının kesilirek öldürüldüğünü bildiklerini, ancak bu anın görüntülerinin yayınlanmasının kendilerini yıktığını belirtiyor. Babası da, oğlunun Yahudi olmasının, öldürülmesinde rol oynamış olabileceğini söylüyor.Irak'ta rehin alınan bir Amerikalının başının İslamcı militanlarca kesilmesi ve bir internet sitesinde bu anın görüntülerinin yayınlanması tepki çekti.

İnfaz görüntülerinin yayınlanması Berg ailesini üzüntüye boğdu.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin müttefikleri, infaza sert tepki gösterdi.

Avustralya Başbakanı John Howard olayın 'şeytanca' olduğunu söyledi.

Yaşananları Japonya 'affedilmesi mümkün olmayan, İngiltere de 'tamamen tiksindirici, savunulamaz' bir eylem olarak nitelendirdi,

Beyaz Saray'daki yetkililer ise, Irak'ta tutukluların kötü muameleye maruz bırakılması ile Müslüman aşırıların Amerikalı tutsak Nick Berg'in kafasını kesmeleri arasında herhangi bir bağlantı olamayacağını söylüyor.

Berg'in kafasının kesilmesi görüntülerinde, O'nu öldürenler bu hareketleriyle Irak'taki tutukluların kötü muameleye tabi tutulmalrının öcünü aldıklarını söylüyorlardı.

Washington'daki Başkanlık Sözcülerinden Scott McClellan teröristlerin cinayeti haklı çıkarmak için bahane aradıklarını söyledi. Sözcü masum bir sivilin bilerek öldürülmesinin hiç bir haklı gerekçesinin olamayacağını ifade etti.

Başkan George Bush ise daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, katillerin Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'a demokrasiyi getirme konusundaki kararlılıklarını sarsmak istediklerini ancak. Washington'un bu görevini tamamlayacağını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, aralarında başkan adayı John Kerry'nin de bulunduğu, Demokrat Parti yetkilileriyle, Uluslararası Af ve Kızılhaç Örgütleri de infazı kınamıştı.

Arapça yayın yapan bir internet sitesindeki görüntülerde, önce bir grup maskeli adam, bağlanmış bir kişinin başında ellerindeki yazılı açıklamayı okumuştu.

Açıklamada, bu kişinin Amerikan askerlerinin Iraklı tutsaklara aşağılayıcı muamelede bulunmasının intikamının alınması amacıyla öldürüleceği belirtilmişti.

Görüntülerde turuncu renkli giysi içindeki rehine ise kendisini bir ay kadar önce kaybolan Amerikan vatandaşı Nick Berg olarak tanımlamış ve aile üyelerinin isimlerini söylemişti.

Bunun ardından maskeli kişilerden biri rehinenin kafasını keserek, kameraya göstermişti.

Bu görüntüler öncesinde çıkan yazıda, rehinenin kafasını Ebu Musab El Zerkavi'nin keseceği belirtilmişti.

Amerikan yönetimi Zerkavi'nin, El Kaide örgütüyle bağlantılı bir grubun lideri olduğunu öne sürüyor.

Arap dünyası ise Nick Berg'in öldürüldüğü anın görüntülerinin yayınlanmasına daha temkinli yaklaştı.

Arap televizyonları yayınlarında Berg'in öldürülmesinden çok Gazze'deki gelişmelere ağırlık vermeyi tercih etti

Berg'in öldürülmesinin, Iraklı tutukluların aşağılanmasının intikamı olduğu vurgulandı.

Suudi Arabistan'da yayımlanan El Hayat gazetesi, yabancıların Iraklılara zalimce davrandıkça, 'yasal direniş'in hedefi olacaklarını savundu.

Mısır'ın en yüksek tirajlı gazatesi El Ahram, tüm Arap ülkelerine Irak'ın işgaline son verilmesi için birlikte haraket etme çağrısı yaptı.

Uydudan arapça yayın yapan El Cezire ve El Arabiya televizyonları ise bültenlerinde Berg'in öldürülmesine çok az yer verirken, Gazze'deki gelişmelere ağırlık vermeyi tercih etti.

Bağdat'taki BBC muhabiri ise Iraklıların, ülkenin yeniden yapılanmasına katkıda bulunmak isteyen bir kişi olduğu için, Berg'in öldürülmesine tepki gösterdiklerini söylüyor.

Öldürülen rehinenin ailesinden Amerikalı yetkililere tepki

Öte yandan öldürülen rehine Nick Berg'in ailesi, oğullarının öldürülmesiyle sonuçlanan olaylar zinciri nedeniyle Irak'taki Amerikalı yetkilileri sert biçimde eleştirdi.

Ailesi Berg'in, iki ay önce Irak polisince yaklaşık iki hafta gözaltında tutulduktan sonra Amerikalı yetkililere teslim edilmese bugün yaşıyor olabileceğini söylüyor.

Yetkililer ise Berg'e Irak'ı terk etmesi yönünde çağrı yaptıklarını, ancak bu talebe olumsuz yanıt aldıklarını söylüyor.

İletişim sektöründe görevli bir mühendis olan 26 yaşındaki Berg, iş bulmak amacıyla Irak'a gitmişti.

Ancak Berg, herhangi bir suçlama olmaksızın gözaltına alınmıştı.

Berg Nisan ayında serbest bırakılmasından birkaç gün sonra kaçırılmıştı.

Yakınlarının açıklamalarına bakılırsa, iletişim sektöründe çalışan ancak Irak'ta iş bulamayan Berg evine dönmeyi planlıyordu.

İLGİLİ HABERLER