Spor
  • 29.6.2008 11:25

KALECİ RÜŞTÜ O GOLÜ NEDEN YEDİ?

Hırvatistan maçında kulak zarı yırtılan Rüştü'nün denge, çınlama ve ağrı sorunu yüzünden hatalı çıkışıyla Almanya'dan 2. golü yediği ileri sürüldü...

Rüştü, çeyrek finalde elediğimiz Hırvatistan maçında rakip takım oyuncularından biriyle çarpıştı. Bu çarpışmada kulak zarı yırtıldı. Ancak Rüştü bunu fark etmedi. Maç bitiminde kulağında şiddetli ağrı hisseden Rüştü'ye Milli Takım doktorları rahatsızlığı teşhis etmeden ağrı kesici verdi. Kulak zarının yırtık olduğundan habersiz Rüştü, geçtiğimiz çarşamba günü Almanya maçına çıktı.

 

Sabah Gazetesi'nden Erhan Öztürk ve Sevdican Güneş'in haberine göre; EURO 2008'de A Milli Takım'ın Almanya karşısındaki 3- 2'lik mağlubiyetinde yediği ikinci golle tepkileri üzerine çeken kaleci Rüştü'nün, karşılaşmaya kulak zarı yırtık halde çıktığı ortaya çıktı. Hırvatistan maçındaki bir pozisyonda rakip takımın oyuncusuyla çarpıştığı sırada kulak zarı yırtılan ancak bunu fark etmeyen Rüştü'nün rahatsızlığı dün sabah check-up için geldiği hastanede ortaya çıktı. Uzmanlar, kulak zarındaki yırtığın denge kaybı, şiddetli ağrı ve aşırı çınlamaya neden olduğunu söylerken Rüştü'nün Almanya maçında yediği ikinci gole neden olan hatalı çıkışına da bu rahatsızlığın neden olmuş olabileceği iddia edildi.

AMELİYAT OLDU

Perşembe günü Türkiye'ye dönen Milli Takım'ın deneyimli kalecisi Rüştü, dün sabah saat 09.00'da check-up için Kadıköy Acıbadem Hastanesi'ne gitti. Burada yapılan muayenede Rüştü'nün kulak zarının yırtık olduğu belirlendi. Rüştü hemen ameliyata alındı. Yaklaşık bir saat süren ve Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından gerçekleştirilen operasyonla Rüştü'nün kulağına yama yapıldı. Bir saat gözetim altında tutuldu ve taburcu edildi. Rüştü, 20 gün sonra ise kontrolden geçirilecek.

"Konsantre olamaz"

* Prof. Enver Özgün (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi): Zarın patlamasından orta kulak etkilenmişse dengesizlik gözlenebilir. Darbe çok sert ise kulakta travmaya yol açar. Sürekli çınlama olur. İşitme kaybı nedeniyle kişinin çevre algısı bozulur. Bu durumun yarattığı sıkıntı nedeniyle olaylara tam konsantre olması mümkün değildir.

Denge bozukluğu olur

* KBB Uzmanı Doç. Dr. Dilaver Özturan: Darbe olduğunda, tokat atıldığında yaşanan basınç kulak zarını patlatabilir. Kulak denge organı olduğu için zar patlaması baş dönmesi, mide bulantısı ve dengesizliğe yol açabilir. İşitme stereo gerçekleşmediği için hafif bir denge bozukluğu da gözlenir. Kişi yön tayini yapmakta zorlanabilir.

Sabah

İLGİLİ HABERLER