Sağlık
  • 10.5.2019 00:33

Kan basıncını düşürmenin püf noktaları

Yüksek tansiyon zaman zaman fark edilmeyebilir. Doktorlar bile yüksek tansiyonu 'sessiz katil' olarak adlandırır. Böyle durumlarda kan basıncınızı dengeleyebilmek için yapabileceğiniz bazı püf noktalar vardır...

Kan basıncındaki ani olay, çok keskin bir baş ağrısına neden olabilir. Sık sık burun kanaması yaşayabilirsiniz. 

Uzmanlar yüksek tansiyonun, göz küresinin arkasında küçük bir tabaka olan retinadaki kan damarlarına zarar verebileceğini açıklıyor. Potansiyel görme sorunları olarak, fark edilebilen kanamaya neden olabilir.

Kan basıncınızı düşürmenin püf noktaları

Egzersizden sonra kulaklarınızda ve göğsünüzde çarpma hissederseniz, bu çok normal bir durumdur. Kalp atış hızınız dinlenme seviyesine geri döndüğünde normal olarak tepki verir.

Kan basıncınızı düşürmenin püf noktaları

Sonuçları sandığınızdan daha ciddi olabilir; inme, kalp yetmezliği gibi... Ortaya çıkan sorunu fark etmek her zaman kolay olmaz. Farkına varamayabilirsiniz fakat tansiyonunuzu ara ara kontrol etmekte fayda var.

Kan basıncınızı düşürmenin püf noktaları

Kan basıncınızı düşürebilmek için ufak bir hile
 
Basınç noktasını bildiğiniz sürece bu işlemi yapmak çok kolaydır. Ellerde, orta parmağın ucunda bulunur. Kan basıncınızı düşürmek için ise bir kalem yardımıyla orta parmağınızın ucuna bastırabilirsiniz. Böylece tansiyonunuzu kısa bir süreliğine düşürebilirsiniz. Tabii ki bu bir tedavi yöntemi değildir. Doktora danışıp gerekli ilaçları kullanmanız gerekir.

Kan basıncınızı düşürmenin püf noktaları

Bir başka baskı noktası ise ayaklarınızdır. Her iki ayağınızın üzerinde bulunur. Ayak başparmağı ve ikinci ayak parmağı arasında kalemle düz bir çizgi oluşturun. Ayağınızın üstünde, yani geride kalan kısım bastırmanız gereken kısım demektir. 3 saniye derin baskı uygulayın, ardından 5 saniye dinlenin. Masajı 2 dakika boyunca tekrarlayın, sonra diğer ayağa da aynı şeyi yapabilirsiniz.

 

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Gözünüz şiddetli ağrıyorsa kaşınızın bittiği yerden 2 cm ötede bir boşluk var oraya masaj yapın ağrınız geçer.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER