Gündem
  • 17.1.2020 20:49

Kanal İstanbul'un ÇED Raporu onaylandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul'un ÇED Raporu'nun onaylandığını açıkladı ve projenin yapımı için kararlılık mesajı verdi.

Kanal İstanbul projesi, son günlerin en tartışılan konusu olmaya devam ediyor.

Muhalefet projenin yapılmaması gerektiğini savunurken hükümet kararlılıkla projenin önemini anlatmaya devam ediyor.

Süreç devam ederken Kanal İstanbul'un ÇED Raporu'nun onaylandığı açıkladı.

Açıklama, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan geldi.

Bakan Kurum, Kanal İstanbul projesiyle ilgili şu açıklamaları yaptı;

"Bizim amacımız, derdimiz kimseyi ezmek ve ezdirmek değildir. Biz aksine her zaman yaptığımız projelerde katılımcı, çevreyi ve doğayı koruyan, milletimizin menfaatini içeren projeler gerçekleştirmeye çalıştık.

18 yıllık AK Parti iktidarı sürecinde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaptığımız tüm projelerde attığımız her adımda önceliğimiz çevremiz ve doğamız oldu. Konuştuğumuz konferans akıllı şehirler konferansı. Bu çerçevede bakanlığımızın direkt alanı olan ve yayınladığımız yönetmelik çerçevesinde dünyada 4’üncü ülke olarak yayınlıyoruz.

BOĞAZ'I KURTARMA PROJESİDİR

Şehirlerimizi akıllı ulaşım sistemleriyle, akıllı alt yapılarla başka bir boyuta taşıyacak, hem tasarrufu ön planda tutacak, tek portaldan insanların hayatlarını kolaylaştıracak adımları atıyoruz. Söz konusu Kanal İstanbul projesi ise yine bakanlığımızı ilgilendiren, bakanlığımızın görev alanı içerisinde, Ulaştırma Bakanlığımız ile birlikte yürüttüğümüz ÇED sürecini, planlama sürecini yine Bakanlığımızın ürettiği uygulama sürecini, asrın projesi diyeceğimiz İstanbul Boğazı'nı koruma ve kurtarma projesidir.

YATAY ŞEHİRLEŞME

Kanal İstanbul projesi içerisinde de hem akıllı şehir uygulamalarını gerçekleştireceğiz hem de kanalın iki yakasında 500 bin nüfusunu aşmayacak yatay şehirleşme örneğini gösterecek örnek bir şehircilik modelini uygulayacağız”

ONLAR İSTEDİ DİYE PROJEDEN VAZGEÇECEK DEĞİLİZ

Bakan Kurum, Kanal İstanbul projesinin ÇED raporunun bugün onaylandığını belirterek, “1/100.000 ölçekli planımız askıya çıktı. 5 bin ve bin ölçekli uygulama imar planlarının da hazırlığını yapıyoruz. Onları da 4-5 ay içerisinde tamamlayacağız ve uygulamaya geçireceğiz. Bizim konuşmamızda da ifade ettiğimiz kimseyi yermek, kimseyi aşağılamak değildir. Kanal İstanbul projesini yapacağımızı ifade ettik. Biz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Kanal İstanbul projesini yapacağız. Biz onlar böyle istedi, burası böyle dedi diye bu projeden vazgeçecek durumda değiliz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz her projede halkımızla beraber hareket ettik. Yine halkımızla beraber hareket edecek ve 82 milyon vatandaşımızın geleceğini ilgilendiren bu projede de kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

ARSA RANTINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Bakan Kurum, Kanal İstanbul projesinde diğer projelerde de olduğu gibi arsa rantına müsaade etmeyeceklerini vurguladı. Kanal İstanbul projesiyle ilgili bazı risk iddialarının ortaya atıldığını hatırlatan Kurum, “Projelerimizle ilgili bazı risk iddiaları ortaya atıldı. Bu iddialara bilim insanlarının hazırladığı raporlar doğrultusunda ne su kaynaklarının yok olduğu, ne deprem tehlikesine yol açtığı, aksine İstanbul Boğazı'ndaki can ve mal güvenliğini koruyacak adımları Kanal İstanbul projesi ile attığımızı net bir şekilde biz raporlarla belgelemiş olduk. Ve hazırlamış olduğumuz raporda da alınması gereken tedbirleri bir bir belirttik. İstanbulumuzun ihtiyacını giderecek millet projelerinin olduğu, ekolojik koridorların olduğu, vatandaşımızın vakit geçirebileceği alanların olduğu, limanların olduğu çok önemli bir projeyi gerçekleştireceğiz. Kararlıyız ve her adımda çevremizi, doğamızı koruyacak her türlü tedbiri alacağız. Tüm Türkiyemiz bundan emin olsun” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER