Gündem
  • 24.1.2020 23:59

Kandilli açıkladı! 1 hafta sürecek

Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem oldu! Depremden son dakika haberler

Kandilli'den son dakika açıklama
Rasathane'den gelen açıklamada bu gecede sıklıkla deprem olacağı evlere girilmemesi istendi. Kandilli rasathanesi uzmanları artçı depremlerin bir hafta devam edeceğini açıkladı.

ELAZIĞ'dan gelen son dakika deprem haberi yürekleri ağıza getirdi. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6.5 olarak duyurdu. AFAD ise depremin 6.8 büyüklüğünde olduğunu bildirdi. Elazığ'da artçı sarsıntılar sürüyor. İşte depreme ilişkin son dakika haberler:

AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamada Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 20:55'te 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi daha sonra depremin büyüklüğünü 6.5 olarak güncelledi. ABD ise depremin büyüklüğünü 6.7 olarak duyurdu. Uluslararası istasyonlar ise depremin 6.9 olarak geçiyor.

Can kaybı var
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. İlerleyen saatlerde can kaybının artmasından endişe ediliyor. Yaklaşık 30 saniye süren deprem Malatya, Şırnak, Mardin ve Diyarbakır dahil çok geniş bir çevrede hissedildi. Malatya Belediye Başkanı Selahattin Gürkan canlı yayında son duruma ilişkin bilgi verdi. Gürkan "Kırsal kesimlerden bize bazı binaların yıkıldığı, vatandaşların enkazlardan çıkarıldığına dair bilgiler intikal ediyor" dedi.

Bakan Soylu vatandaşlardan cep telefonu hatlarını meşgul etmemelerini, iletişim için interneti kullanmalarını istedi. AFAD'dan da deprem sonrası son dakika uyarılar geldi. (Uyarılar için tıklayın)

Elektrikler kesik, yollar tıkandı
Deprem sonrasında elektriklerin kesildiği Elazığ'da iletişim kurulamayan köyler olduğu bildiriliyor. Kent merkezinde ise panikle yakınlarına ulaşmak isteyenler trafik sorunu yarattı. Elazığ'a giden yollarda konvoylar olduğu bildiriliyor.

Evlere girmeyin

Büyük depremin ardından saat 21:08'de 5.4 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti. Elazığ'da artçı sarsıntılar sürerken deprem uzmanları 6 büyüklüğünde başka sarsıntılar da olabileceğini evlere girilmemesi gerektiğini bildiriyorlar.

Elazığ'da havanın çok soğuk olduğu, evlerine giremeyen vatandaşların hayli zorda olduğu bildiriliyor

Sokakta kalanlar için çağrı
Türkiye Jokey Kulübü twitter hesabından Yurtbaşı ilçesindeki hipodromu depremzedelere açtığını duyurdu.

Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımız için, Elazığ’ın Yurtbaşı ilçesinde bulunan Hipodromumuz; misafirlerimizin konaklama ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına tüm imkanlarıyla açık olacaktır.

Kızılay Başkanı'ndan ilk açıklama

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Kınık, 'Elazığ Sivrice depremini hisseden bölgeye yakın vatandaşlarımız eğer evlerinde hasar var ise evlerine girmesinler, eşyalarını vs almaya çalılmasınlar, Afad ve Valilikten gelecek uyarıları dikkatlice dinlesinler.
Geçmiş olsun' dedi.

Deprem komşu il Malatya'da da çok şiddetli bir şekilde hissedildi. O anların güvenlik kamerası görüntüleri sarsıntının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER