Sağlık
  • 26.4.2019 00:59

Kansere karşı ilk antibiyotik hap geliştirildi

İngiliz-Japon bilim ekibi, 20 yıllık bir araştırmanın ardından, “kanser tümörleri tedavisinde kullanılan bir antibiyotiğin” karmaşık kimyasal kodlarını keşfettiğini ve dünyada ilk defa suni olarak laboratuvarda ürettiğini açıkladı. Bu antibiyotiğin kanser hücreleri ve güçlü bakterilere karşı üstün kapasiteye sahip olduğu bilinmekte.

Bu başarı, yeni anti-kanser antibiyotiklerinin tasarımı ve üretimine yol açan bir buluş olma özelliğini taşıyor.

Bir ilaç üreticisi firma, 30 yıl önce Hindistan’da topraklarda “Kidarsidin” adı verilen süper bir bileşen keşfetmişti. 1940’lı yıllardan bu yana geliştirilen tüm antibiyotiklerin birinci maddesi olan toprağın endüstriyel olarak üretilmesi gerekiyor.

Kidarsidin’in bakterilere karşı diğer antibiyotiklerden farklı olduğu ayrıca kanser tümörlerini yok etmedeki kapasitesi biliniyor. Antibiyotiğin üretimine İngiltere Lincoln Üniversitesinden Dr. Martin Lear ve Japonya Tohoku Üniversitesinden Prof Dr. Masahiro Hirama katıldı.

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Sorun kanser ilacında değil, kanser hücresinin etrafının zırh ile kaplanması; bunun için önce zırh deliciye ihtiyaç var elektrik şoklaması ile delip patlatırsanız içine ilaç işte o zaman girer ve hücreyi öldürür.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER