Gündem
  • 15.3.2021 11:21

Kar geliyor

Meteoroloji'den son dakika hava durumu uyarısı: Kar geri dönüyor, sıcaklıklar düşecek!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden son dakika hava durumu uyarısı geldi. Meteoroloji salı gününden itibaren tüm yurtta yağış ve rüzgarın etkili olacağını açıkladı. Ülkenin iç kesimlerinde soğuk havaların etkili olmasıyla birlikte kar yağışlarının görüleceği bildirildi. Yeni haftada yurt genelinde yağışlı havanın etkili olması bekleniyor. Salı günü tüm yurtta yağışın yanı sıra kuvvetli rüzgar da etkili olacak. Çarşamba günü ise Türkiye, Balkanlardan gelen soğuk havanın etkisine girecek.

Türkiye geneli 3 günlük hava durumu bilgileri

Yağışların genellikle sağanak, batı kesimlerde ise gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç ksimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yağışlar kar şeklinde olacak.

Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın yer yer etkili olması bekleniyor. Hava tahmin uzmanları vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Çarşamba günü Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisiyle sıcaklıkların düşmesi bekleniyor.

İstanbul'da hava nasıl olacak?

İstanbul'da Çarşamba günü haricinde yağış bekleniyor. Sıcaklıklar geceleri 5 ila 7, gündüzleri 10 ila 16 derece olacak.

Ankara'da kar bekleniyor

Ankara'da da yeni haftada karla karışık yağmur ve kar bekleniyor. Başkentin kuzey kesimlerinde yağışların kar şeklinde olması tahmin ediliyor. Hava sıcaklıkları geceleri 0 ila 7, gündüzleri 9 ila 13 derece olacak.

İzmir'de sağanak etkili olacak

İzmir'de gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Pazartesi ve çarşamba günü yağışların kuvvetli geçmesi tahmin ediliyor. Vatandaşlardan su baskınlarına karşı dikkatli olmaları istendi. Sıcaklıklar hafta boyunca geceleri 6 ila 12 derece, gündüzleri 15 ila 18 derece olacak.METEOROLOJİ 14. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ; BİTLİS, MUŞ VE VAN İÇİN YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISINDA BULUNDU
Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmur, karla karışık yağmur ve kar yağışlı olacağı belirtildi. Açıklamada, "Yağışların akşam saatlerinden itibaren Bitlis ve Muş çevreleri ile Van'ın güneybatısında zaman zaman kuvvetli karla karışık yağmur ve yoğun kar şeklinde olması beklenmektedir. Buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Bölge genelinde sıcaklıkların mevsim normalleri civarında seyredeceği beklenmektedir.

İLGİLİ HABERLER