Gündem
  • 21.1.2021 15:53

Kar yağışı geri dönüyor

Meteoroloji Müdürlüğü duyurdu! Kar yağışı geri mi dönüyor?

İstanbul'da geçtiğimiz hafta etkili olan kar ve yağmurun ardından barajlarda su seviyesi artmaya başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son dakika açıklamaya göre; özellikle yurdun batı kesimlerinde haftaya perşembe gününden itibaren yağışlı havanın etkisine girmesi tahmin ediliyor. Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, ülke genelinde yağışlar ve barajlardaki son durum hakkında bilgi verdi.

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da başta olmak üzere birçok il kar yağışı ve yağmurun etkisinde kalmıştı. Birçok kişi kar yağışının tekrar olup olmayacağını merak ediyor. Meteoroloji'nin orta vadeli tahmin haritasına göre, yurdun batı kesimlerinin haftaya perşembeden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor. Meteoroloji'nin tahmin haritasına göre, haftaya perşembe günü İstanbul başta olmak üzere yurdun büyük kesiminde karla karışık yağmur ve kar yağışı öngörülüyor. İşte haberin detayları...

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Sürmeli şu açıklamalarda bulundu:

"Bizim rahatlamamız lazım, oradan bakıldığında bol su gibi görünüyor ama seviyenin daha belirli bir seviyeye gelmesi gerekiyor. Rakamlar suyun yüze 30 seviyelerine geçtiğini söylüyor. Kar ve yağmur belirli bir fark oluşturdu.Kışın ortasını geçirdik geriye kalan sulak zaman 1 buçuk ay. Barajları dolduracağımız zaman bu süre. İyi haberlerim var. Bugün yeni modellere baktım ve Şubat ayı Ege'de kupkuru görünüyor diye bahsetmiştim geçen ki bağlantılarımızda."

"Son verilerde gevşemiş gözüküyor. Normale çevrilen bir yağışa dönmeye başlıyoruz. Şubat'tan ümidimiz yükseldi. Kar bakımından yükseliyor mu bilemiyoruz, çünkü sıcaklıklar ortalamanın üzerinde gözüküyor. Avrupa'da yapılan projeksiyonlarda iklim değişikliğinden en çok etkilenen iki noktadan bir tanesiyiz. Türkiye, Portekiz, İspanya civarı… En sıcak yer biziz maalesef, 3 derece aşacak. Arada bir dalga aldık o kadar. Şubat'ta bu şekilde gözüküyor. Şubat'ta kar yağışı düşük gözüküyor. Kar yağışını olduğu gibi tutabiliyoruz, ama suda maalesef olmuyor. Haftanın geri kalanında kayda değer yağış gözükmüyor. Bugün ve yarın itibari ile kar yağışı beklemiyoruz."

 

İLGİLİ HABERLER