Gündem
  • 14.12.2019 08:27

Karadenizlilerin burunlarıyla ilgili ilginç iddia

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, ‘İklim değişikliğinin Doğu Karadeniz ve tarıma etkisi’ konulu panelde konuştu ve Karadenizlilerin burunlarıyla ilgili çılgın bir iddiada bulundu.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, ‘İklim değişikliğinin Doğu Karadeniz ve tarıma etkisi’ konulu panelde konuştu. Kadıoğlu, “Karadenizlilere müjde, burnunuz küçülecek, daha düzgün olacak” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, küresel iklim krizi nedeniyle sıcaklık arttıkça insan burnunun küçüleceğini söyledi.
Kadıoğlu, “O yüzden Karadenizlilere müjde, burnunuz küçülecek, daha düzgün olacak” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Trabzon İl Müdürlüğü, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı, Trabzon Barosu ve Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi’nce ‘İklim değişikliğinin Doğu Karadeniz ve tarıma etkisi’ konulu bir panel düzenlendi.

Panelde konuşan İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, iklim krizine bağlı olarak yaşanan küresel ısınmanın hastalık gibi olduğunu belirterek dünyanın ateşinin çıktığını söyledi.

GÜZEL DEDİĞİMİZ BU HAVALAR ASLINDA KURAK VE ÖLÜMCÜL HAVALAR

Kadıoğlu, “Endüstriyel faaliyetler, kirlilik, sera gazı salınımı gibi insan eliyle gerçekleşen çeşitli nedenler yüzünden küresel ısınma çok hızlı yaşanıyor. İklim değişimi her zaman vardı. Ancak insanlar, doğada bin kat daha hızlı bir iklim değişikliğine neden oldu ve doğa bunu kaldıramıyor. Güzel havalar dediğimiz bu havalar, bizim için aslında kuraklık ve ölümcül havalar demek. Sıcak hava dalgaları hastalar, obezler ve çocuklarda ölümlere neden olabilen bir afet” dedi.

KARADENİZLİLERE MÜJDE, BURNUNUZ KÜÇÜLECEK

İnsan vücudunun ve ten renginin iklime göre şekillendiğini anlatan Kadıoğlu, şöyle konuştu:

“Küresel iklim değişikliği çevre felaketleri yaratmasının yanında, insan fizyolojisini de etkileyecek. İklim değişikliğiyle birlikte insan fizyolojisi de değişecek. Karadenizlilerin burnunun uzun olması, bölgenin soğuk ve nemli olmasından kaynaklanıyor. Burnun görevi dışarıdaki havayı akciğere uyarlamak. Bunun için de nemine, soğukluğuna göre belli bir uzunlukta olması gerekiyor. Hava sıcaklığı arttıkça bu uzunluk da düşecek. Aynı Afrika’da olduğu gibi. Afrika’ya gittikçe insanların burnu küçülür. Çünkü dışarıdaki hava sıcaklığı, vücut sıcaklığına çok yakın. Havayı alıp fazla ısıtmayı gerektirmiyor. O yüzden Karadenizlilere müjde, burnunuz küçülecek, daha düzgün olacak.”

NETHABER

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER