Dünya
  • 25.3.2019 08:00

Kaşıkçı cinayetinin bir ve iki numarası temizlendi

Kaşıkçı cinayetinin 'baş sorumlusu' hiç yargılanmadı.. Prens Salman ve piş işlerini yaptırdığı baş danışmanı ile alakalı bir suçlama yöneltilmedi..

Suudi Arabistan'da muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili 11 şüphelinin yargılandığı davada, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın eski danışmanı Suud el Kahtani'nin bulunmadığı bildirildi.

Konuya yakın kaynaklar, Riyad'ın 'adaletin yerini bulacağı' yönünde söz vermesine rağmen, 11 şüphelinin yargılandığı gizli yürütülen duruşmalarda Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın eski danışmanı Suud el Kahtani'nin hiç bulunmadığını aktardı.

Suudi Arabistan Başsavcısı, olayla ilgili 'cinayet emrini vermek ve suçu icra etmek' suçlamasıyla 5'i idam olmak üzere 11 kişi hakkında dava açmıştı. Önceden planlandığı ortaya çıkan hadisenin ardından Muhammed bin Selman'ın danışmanı Suud el Kahtani, cinayetteki rolü nedeniyle görevden alınmıştı. Ardından ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptırım uygulanan kişiler listesine eklenmişti.

Ancak konuyu yakından takip eden en az yedi kaynak, Kahtani'nin ocak ayından bu yana süren duruşmaların hiçbirine katılmadığını dile getirdi.

İki bölgesel istihbarat servisinin Reuters'a verdiği bilgilere göre, gazeteci Kaşıkçı'nın öldürülmesi ve parçalara ayrılması hadisesini Kahtani doğrudan yönetti ve İstanbul'da olayı icra eden ekibe Skype üzerinden bizzat emirler verdi.

Suudi Savcı, Kasım ayında yaptığı açıklamada, Kahtani'nin, Kaşıkçı'nın ülkeye götürülmesi emrini veren istihbarat şef yardımcısı Ahmed El Asiri ile koordine halinde olduğunu da dile getirmişti. Savcı açıklamasının devamında, Kaşıkçı'nın ülkesine dönmeyi reddettiği için ekibin başındaki kişinin kendisini öldürmeye karar verdiğini söylemişti. Ayrıca açıklamada, Kahtani'nin İstanbul'a giden ekiple seyahat öncesi bir araya geldiğini de kaydetmişti.

"Kaşıkçı cinayetinde biz verilen emri uyguladık"

Kaşıkçı cinayetinin önemli isimlerinden olan General Asiri'nin yargılandığı ifade edildi. Ayrıca ekipte bulunan adli tıp uzmanı ve idamla yargılanan diğer kişilerin 'Sarayın koruması' altında olmadığı belirtiliyor.

Ancak mahkemedeki duruşmalardan sızan bilgilere göre Asiri ve diğer şüphelilerin, aslında Kaşıkçı'yı öldürme niyetinde olmadıklarını, sadece kendilerine verilen emri uyguladıklarını söyledikleri belirtiliyor.

Bu arada Suud el Kahtani'nin perde arkasında görevine devam ettiği, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın yakın çevresinde etkin şekilde nüfuz sahibi olmayı ve danışmanlık yapmayı sürdürdüğü dile getiriliyor. Suudi yetkililer ise söz konusu iddiaları yalanlayarak, Kahtani'nin soruşturmasının devam ettiğini ve seyahat yasağının bulunduğunu dile getiriyor.

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yürütülen duruşmalara erişim yasak. Sadece ABD, Türkiye, Fransa, Rusya, İngiltere ve Çinli diplomatların takibine izin veriliyor. Ancak Suudi kaynakların diplomatlara duruşmadan çok kısa süre önce bilgi vermesi ve diplomatların mahkemeye tercüman getirmesine izin vermemesi, Batılı ülkelerce sert biçimde eleştiriliyor.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER