Dünya
  • 23.7.2009 00:21

KATLİAM TANIĞI VAHŞETİ ANLATTI: 1000 UYGUR KURŞUNA DİZİLDİ

196 Uygur Türk’ünün kurşuna dizilerek idam edilmesi üzerine Türkiye’ye gelen Doğu Türkistanlı bir görgü tanığı, bölgede daha fazla insanın idam edildiğini belirtti. Görgü tanığı, “Bu rakam sadece Türkiye’ye gelen bilgi. Bizim bilgilerimize göre 1000’in üzerinde Uygur erkeği kurşuna dizilerek idam edildi” dedi.

"ÇİN İSTEDİĞİNİ ASIP KESİYOR"

196 Uygur Türk’ünün kurşuna dizilerek idam edilmesi üzerine Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşları İHH İnsani Yardım Vakfı’nın genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan ve Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreteri Hamit ve Doğu Türkistan’dan yeni gelen bir görgü tanığı katıldı. Güvenliği için yüzünü kapatan ve ismini veremeyen gördüğü tanığı, yaşadığı dehşet anlarını sıcağı sıcağına anlattı.
Güvenlik güçlerinin yanı sıra Çinli sivillerinin bir kısmının da silahlarla Uygur Türklerini yok ettiğini anlatan görgü tanığı, “Hapishanelere atılan 600 kişiden haber alınamıyor. “Türkiye’ye en son 196 kişinin idam edildiği bilgisi gelmiş. Bu rakam sadece Türkiye’ye gelen bilgi. Bizim bilgilerimize göre 1000’in üzerinde Uygur erkeği kurşuna dizilerek idam edildi.

Çin dünyaya kapattığı bölgede istediğini asıp kesiyor. Ben çeşitli yolları kullanarak Türkiye’ye geldim. Ancak Doğu Türkistan’da bulunan ailem ve yakınlarım için endişeliyim. Hiç birisinin garantisi yok. Çünkü Çin için suçlu olmak için suç işlemek gerekmiyor. Çin yönetiminin gözünde bütün Müslüman Uygur Türkleri zaten potansiyel suçlu ve terörist” dedi.

YILDIRIM'DAN İKO VE BM'YE ÇAĞRI

İHH Başkanı Bülent Yıldırım da, katliamların durdurulması için İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), Arap Birliği ve Birleşmiş Milletlere (BM) çağrıda bulundu.

Yıldırım şöyle konuştu: “Dünya sessiz kalırsa bütün Çin, Uygurların hepsini yok edene kadar öldürecek. Uygurların bütün insani hakları ellerinden alınmış durumda.

Doğu Türkistan politikasında Türkiye’de bir takım hatalar yaptı. Ne yazık ki Türkiye geçmişte Çin tarafından Uygurca dilinin yasaklanmasına sessiz kaldı. 23 Aralık 1998 tarihinde 36 sayılı başbakanlık genelgesi ile Doğu Türkistan’a insani yardımın götürülmesi engellendi. Bu durum düzeltilmelidir. İslam dünyasının Çin ile 133 milyar dolarlık bir ticaret hacmi vardır. Hac ve Umrede satılan malzemeler bile Çin malı. Çin’e karşı boykotun başlatılması için İKÖ, İslam ülkelerini bir araya getirmeli. İKÖ’ya böyle zamanlarda ihtiyaç var.”

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan ise “Çinli askerler, Doğu Türkistan’dan hemen çekilsin. Çin’in iç kesimlerine zorla götürülen işçi kız ve Uygur erkekleri ile hapishanelerdeki binlerce masum insan serbest bırakılsın” dedi.

Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreteri Hamit Göktürk ise Doğu Türkistan’daki katliamlara uluslar arası örgütlerin sessiz kalmaması gerektiğini belirtti. Göktürk, “Dünya ülkeleri maalesef Çin ile olan bir takım ticari ilişkileri sebebiyle bu katliamı görmezden geliyor. Bu sessizlik devam ederse bir halk yok olacak” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler
5 Katlı yurt binası çöktü
Kıbrıs Kuzey Koreli gemicileri tutukladı
Baf'taki Türk bayrağını Rum astı
Suriye'den Türkiye'ye aracı ol teklifi
Doktorunun bürosunu arandı
Rusya sıcak denizlere indi..
Ferrari hediyeli eve talip yok
ABD'de zehirli iğneyle 1000. idam
Yıllar sonra gelen şok Kıbrıs itirafı
Medvedev'den din dersine destek
"Ben aziz değilim"
Saakaşvili, ABD'den silah istedi
Güney Kore'de milletvekilleri birbirine girdi
Lahey'de Sudan lehine petrol bölgesi kararı
Amerikan Basınından Özetler

İLGİLİ HABERLER