Gündem
  • 18.9.2020 12:33

Katolik Üniversitesi'ndeki Fetullah Gülen kürsüsü kapatıldı

Belçika’nın en ünlü Katolik okullarından Leuven Üniversitesi'nde Fetullah Gülen Kürsüsü kurulmuştu.

FETÖ'nün, dünyanın en iyi 30 üniversitesi arasında gösterilen Belçika'daki Leuven Katolik Üniversitesi'nde, yıllık 250 bin TL karşılığında Fetullah Gülen Kürsüsü kiraladığı da ortaya çıktı. Son kararla, bu üniversitenin söz konusu kürsüsünün tanınırlığı da iptal edildi.
2010 yılında kurulan kürsüde Katolikler Fetullah Gülen’in İslam idin içerisinde kendilerine en yakın imam olarak tanıtıymış ve destekleri istenmişti.
Belçika’nın Katolikleri arasında Fetullah Gülen ile iyi ilişkiler kurulmuştu.
Türkiye bu kürsünün tanınırlığını reddedince işler tersine döndü. Öte yandın mali sıkıntı yaşan FETÖ’cüler bir de biriken ödemeleri yapmayınca Leuven Üniversitesi'nde Fetullah Gülen Kürsüsü’nü kapatmaya karar verdi.
Üniversiteden yapılan açıklamada adı geçen kürsüye bir ilgilinin kalmaması ve öğrencilerin burada uğramamalarının da kürsünün kapatılmasında etkili olduğu bildirdi.
Türkiye, dünyanın dört bir yanındaki FETÖ üniversitelerini mercek altına aldı. ABD'den Kamboçya'ya kadar 17 ülkede 29 üniversitenin denkliği iptal edildi. Halen bu üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin aldığı diplomalar da Türkiye'de geçerli olmayacak.

ABD, 6 OKULLA LİSTE BAŞI...
Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve istihbarat birimlerinin uzun zamandır yürüttüğü çalışma sonucunda 17 ülkeden 29 üniversitenin diploma tanıma ve denklik işlemleri iptal edildi. Denkliği iptal edilen üniversiteler arasında ABD, 6 üniversite ilk sırada yer alıyor. Avustralya ve Polonya'dan 3, Irak, Arnavutluk ve Kolombiya'dan 2, Türkmenistan, Azerbaycan, Endonezya, Nijerya, Kamboçya, Belçika, Romanya, Kırgızistan, Kazakistan, Gürcistan ve Bosna Hersek'ten birer üniversitenin diploma denkliği iptal edildi. FETÖ'nün, dünyanın en iyi 30 üniversitesi arasında gösterilen Belçika'daki Leuven Katolik Üniversitesi'nde, yıllık 250 bin TL karşılığında Fetullah Gülen Kürsüsü kiraladığı da ortaya çıktı. Son kararla, bu üniversitenin söz konusu kürsüsünün tanınırlığı da iptal edildi.

KAPATMA KARARI FETULLAHÇILARI ÇILDIRTTI
Erdoğan'ın uzun kolu artık Belçika üniversitelerine mi ulaşıyor? Başlıklı bir yazı yazan Zaman gazetesinin Brüksel büro şefi Selçuk Gültaşlı Üniversite yönetimine verdi veriştirdi.
FETÖ’cü Gültaşlı, “Fethullah Gülen Kürsüsü 2010 yılında kurulmuş olup, başarıyla doktora dereceleri vermiş ve yüzlerce öğrenciye eğitim vermiştir.
Ancak, üniversitenin yeni yönetimi aniden başkanlık sözleşmesini yenilememe kararı aldı. Erdoğan’ın uzun kolundaki karar noktasını ve Leuven Üniversitesi'nin direniş göstermemesini eleştiren profesörler.
Otoriter bir liderin baskısına boyun eğen Leuven Üniversitesi, daha az akademik özgürlük, ancak daha fazla otosansürle sonuçlanacak tehlikeli bir örnek oluşturuyor.” Dedi.

Gülen Çalışmaları makamının ilk başkanı Profesör Johan Leman, bu internet sitesinde yaptığı açıklamada, yeni rektör seçilir seçilmez Türk yetkililer tarafından Sagalassos'a davet edildiğini söyledi.

Leman, "Görünüşe göre bu ziyaret sırasında Ankara'nın Gülen Kürsüsü ‘nü görev süresinin sonunda kapatmasını beklediğini 'anladı' dedi.

Leuven Üniversitesi yazılı bir açıklamada, sandalyeye olan akademik ilginin de dramatik bir şekilde düştüğünü savundu.

HABERVİTRİNİ ÖZEL

İLGİLİ HABERLER