Spor
  • 30.6.2008 00:04

KEMAL ASLAN GAZİANTEP'TE...

Kamil Ocak Spor Salonu'nda saat 11.00'de başlayan kongrede, divan başkanlığını Futbol Federasyonu eski başkan vekili ve Gaziantepspor Kulübü eski başkanlarından Ata Aksu yaptı.

Ata Aksu'nun önerisi üzerine yapılan oylamayla, havanın aşırı sıcak olması ve kapalı oylamanın zaman alacağı gerekesiyle başkanlık listesinin seçiminin açık oylamayla yapılmasına karar verildi.

Bin 62 üyeden 564'ünün katılımı ve tek liste oylanarak yapılan seçimle İbrahim Kızıl, yeniden Gaziantepspor Kulübü Başkanlığına getirildi.

Olağan kongrede yönetim kurulu üyeliklerine Bilal Çeker, Ömer Çelik, Fadıl Bulut, Mehmet Salih Kızıl, Mevlüt Polat, Halil Süreyya Aksu, Metin Özkaya, Yusuf Kenan Uygur, Mehmet Sait Ercan, Coşkun Aslan, Sabri Hamamcı, Abdullah Devrim Sever, Arif Çelik, Ertuğrul Ahi, Burhan Büyükkömürcü, Reşit Solak, Cuma Reyhan, İbrahim Halil Döş, Emin Kaya ve Vedat Diler seçildi.
KONGREYE KATILMAYAN PROTOKOL MENSUPLARINA ELEŞTİRİ
Kızıl, kongredeki konuşmasında Turkcell Süper Lig'de mücadele eden ve 40. yılını kutlayan bir kulübün kongresine katılmayan protokol mensuplarını ve Gaziantep milletvekillerini eleştirdi.

Kızıl, ''Gaziantepspor kongresini yapıyoruz, protokol mensupları nerede, şehrin sahipleri nerede, milletvekillerimiz nerede? Memlekette söz sahibi olanlar ne yazık ki kongrede yok'' dedi.

Kulübü 4 yıl önce büyük bir borçla teslim aldığını, büyük zorluklar yaşadığını, bu kulüpte görev yapıp, isim, şan ve şöhret sahibi olanların gerçek yüzünü anlatacağını ifade eden kızıl, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Geçmişi kötülemek ve karalamak için bunları anlatmıyorum, ama gerçekler bilinsin istiyorum. Bugüne kadar milyonlarca lira borç ödedim. Bugüne kadar maddi ve manevi olarak kulübüme her şeyi verdim vermeye de devam edeceğim. Son olarak eski futbol şube sorumlusu olan Asım Atmaz, 670 bin dolar alacağı için kulüp gelirlerine temlik koydurdu, bankadaki paramızı bloke ettirdi. Takım Hollanda'ya kampa gidecek, ama para yok. Tamam dedik paranı al, ama kabul etmiyor faizini de alırım diyor. Allah'tan kork sen, Gaziantepspor sayesinde adam oldun, seni kim tanırdı. Burada amaç bizi rezil etmek, yönetimi dağıtmak, 'Kızıl yapamadı' dedirtmek. Asım Atmaz o parayı faizi ile 1 milyon 240 bin YTL olarak aldı. Şimdi bu mudur Anteplilik, Gaziantepspor'u sevmek?''

Kızıl, Gaziantep'te kendisine müstakil ev yaptırtmak için arazi aradığını, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nün karşısındaki bir araziyi beğendiğini, yaptığı araştırmada arazinin Gaziantepspor'a ait olduğunu öğrendiğini belirterek, ''Tapu kaydına baktığımızda arazi Gaziantepspor'un adına kayıtlı çıktı. Gaziantepspor'un çok sayıda arazisi olduğunu öğrendim. 15-20 gün sonra müteahhit arkadaş aradı satın almayı düşündüğüm arazinin Asım Atmaz'a devrolduğunu söyledi. Bundan kimin haberi vardı, kim devretti bilen yok. Herkes namuslu ve dürüst olmak zorunda'' diye konuştu.

Kızıl, bugün yapılan olağan kongrede daha önce başkan adaylığını açıklayan Gaziantep Büyükşehir Belediyespor ve GASKİ Spor kulüplerinin eski başkanı iş adamı Tahir Tekin Öztan'ın iddialarına da yanıt verdi.

Öztan'ın kulübe yaptığı üyelik başvurusunun engellendiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyleyen Kızıl, şunları kaydetti:

''Benim için her şeyden önce Gaziantepspor gelir. Ama üyelik sürecinde bazı kriterler ve her şeyin bir adabı olduğuna inanırım. Bu arkadaşı tanırım, ama ne yazık ki doğruları söylemiyor. Kongre kararı alınmış, bu ilan edilmiş, ortaya çıkmış 'ben başkan adayıyım' diyor. Önce bir nezaketen gelip bizimle konuşmasını beklerdim. Bunu da kimsenin itirazı olmazdı. Ama Tahir Tekin Öztan'ın açıklamalarını gazetelerden okuduk. Geliş şekli ve açıklamalarını çok çirkin buldum. Ondan sonra bazı arkadaşları hatırlı kişileri devreye koyarak, (bir ortaklık kuralım, iki yıl Kızıl Başkan olsun, iki yılda ben olayım) diye teklif yaptırdı. Burası benim babamın malı mı? Burası bir imparatorluk mu? Mirası mı paylaşıyoruz. Böyle bir hak mı var? Biz kimseye engel de set de çekmiyoruz. Üstelik onun yatırımları İstanbul'da, benim malım, mülküm her şeyim Gaziantep'te. O mu Gaziantepli yoksa ben mi Gaziantepliyim? İki yıl üst üste ihracat rekortmenliğim nedeni ile bakandan ödül aldım. Üyelik başvurusunda bulundu, ama yönetim kurulundan iki kişinin imza atması lazım. Biz üye kaydı yaparken, üyenin memleketine, cinsiyetine, nüfus kağıdına bakmıyoruz. Her şeyin kuralı var. Bu üyeliklerde yönetim kurulu üyelerinin imzası var.''
Kızıl, Kulübün kuruluşunun 40. yılını kutlayacakları bu sezon hedef büyüttüklerini belirterek, ''Çok zorluklar çektik, kulübümüzün 40. yılında hedefimiz üst sıralar ve UEFA, başarılı olmak için ne gerekiyorsa feda etmeye hazırım.''

FENERBAHÇELİ KEMAL ASLAN'IN TRANSFERİNİ AÇIKLADI
Kızıl, konuşmasında Fenerbahçe'nin başarılı orta saha oyuncusu Kemal Aslan'ı Gaziantepspor'a transfer ettiklerini açıkladı. Kızıl, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bu sene kapasite, sınır filan yok. En iyisini alacağız, iki tane olacağına bir tane alalım en iyisi olsun diyoruz. Hedefimiz bu sezon üst sıralar, ama yanlış anlaşılmasın şampiyonluk filan dediğimiz yok. Yalancı durumuna düşmememiz lazım. Bu yıl 40. yılımızda kulübümüze başarılar tattırmak istiyoruz. çok kaliteli bir ekip kuruyoruz. Her mevki için özenle seçim yapıyoruz, hiçbir masraftan kaçınmıyoruz. Ne gerekiyorsa katkı yapmaya, vermeye hazırım.

Kemal'i Fenerbahçe'den kökü ile aldım. Artık Gaziantepspor'un malıdır. Yabancı transferinde ise gelecek hafta müthiş gelişmeler olabilir. 2-3 tane çok kaliteli yabancı oyuncu ile görüşmeler sürüyor. Brezilyalı Tabata dışında görüştüğüm oyuncular var. Kafamıza koyduksak yaparız, bu böyle bilinsin, iki üç ülkede çalışmalarımız var. Hepsi de kaliteli, bilinen isimler. İstediğimiz transferleri gerçekleştireceğiz. Üst sıraları hedeflediğimiz için ince eleyip sık dokuyoruz. Biraz sabır bekliyoruz'' şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER