Dünya
  • 31.7.2020 11:07

Kendini peygamber ilan adamı duruşmada öldürdü

Pakistan'da 'kendini peygamber ilan eden' kişi duruşma salonunda öldürüldü..Zanlının, kendini peygamber ilan ettiği suçlamalarından yargılandığı belirtildi.

Pakistan'ın Peşaver kentinde, dine hakaret suçundan yargılanan bir kişi, duruşma salonunda vurularak öldürüldü.

Zanlının, kendini peygamber ilan ettiği suçlamalarından yargılandığı belirtildi.

Pakistan'da dine hakaret suçuna ölüm cezası verilebiliyor. Henüz bu suçtan kimse infaz edilmedi ancak suçlamalar, sıklıkla saldırılara neden olabiliyor.

113704168-5b2eaede-8fde-4b42-bf28-2b37a0565f73.jpg

Saldırıyı gerçekleştiren kişi olay yerinde tutuklandı

Saldırı kurbanı Tahir Ahmad Naseem, 2018'de bir genç tarafından dine hakaretle suçlanmıştı.

Who is Tahir Ahmad Naseem (Shot Dead In Courtroom) Wiki, Biography ...

Naseem, sabah yapılan duruşma sırasında öldürüldü. Sosyal medyada paylaşılan videolarda Naseem'in mahkeme sıraları üzerindeki cansız bedeni görülüyor.

Saldırgan olay yerinde tutuklandı. Bir başka videoda da kelepçelenen saldırganın, bağırarak öldürdüğü adamın "İslam'ın düşmanı" olduğunu söylediği görülüyor.

Naseem ilk olarak, Peşaverli medrese öğrencisi Awais Malik tarafından suçlanmıştı. Naseem ABD'de yaşarken, internet üzerinden Malik ile görüşmeye başlamışlardı.

Malik BBC'ye yaptığı açıklamada, daha sonra Naseem ile Peşaver'deki bir alışveriş merkezinde buluşup, din hakkındaki görüşlerini tartıştıklarını ve daha sonra polise şikayette bulunduğunu söyledi.

Malik, duruşma sırasında mahkemede olmadığını ve Naseem'in vurulduğundan haberi olmadığını söyledi. Zanlının adının Khalid olduğu ve neden mahkeme binasına silah getirdiğinin bilinmediği açıklandı.

'Kendisini peygamber ilan etti'

Naseem, Pakistan'da baskı gören Ahmedi tarikatının üyesi olarak doğdu. Ancak daha sonra bu tarikatı terk etip, kendisini peygamber ilan ettiği belirtildi.

Ahmedi tarikatından üst düzey bir yetkili, Naseem'in akıl hastası olduğunu ve YouTube'a kendisini mesih ilan ettiği videolar koyduğunu açıkladı.

İLGİLİ HABERLER