Asayiş
  • 30.7.2008 03:23

KEY'E İTİRAZ YOLU...

KEY ödemelerinde bazı hak sahipleri umduğunu bulamadı. İsmi olmayan ve beklediğinden az alanlar için son itiraz tarihi 27 Ekim. Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, NTVMSNBC okurları için itiraz dilekçesi hazırladı. İşte itiraz için yapılması gerekenler...
Konut Edindirme Yardımı ödemeleri nihayet başladı ancak alınan tutarlar birçok hak sahibini hayal kırıklığına uğrattı. Adına 7 ay KEY ödentisi yatan bir çalışan 680 YTL alırken, 1987-1995 yılları arasında çalışanın aldığı KEY tutarı ise 28 YTL’de kaldı. NTVMSNBC de dün benzer bir olaya tanık olmuş; 21 YTL alan işçi emeklisinin asıl alacağının 1.277 YTL olduğu ortaya çıkmıştı.
Ödemeler 8 Ağustos’ta son bulacak. Ancak aldığı KEY tutarını yetersiz bulanlar ne zamana kadar itiraz edecek? Hak sahiplerinin itiraz için ne yapması gerekecek?
İTİRAZ SÜRESİ NE ZAMAN DOLUYOR?
Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, 5664 sayılı Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun gereğince, listelerde isimleri olmayan veya ismi olduğu halde rakamı az çıkan hak sahipleri ile bunların mirasçılarının, 27 Temmuz 2008 ile 27 Ekim 2008 tarihleri arasında itiraz edeceklerini söyledi. Bu tarihten sonraki itirazlar geçersiz olacak.
NEREYE İTİRAZ EDECEKSİNİZ?
KEY ödentilerini yapan kurum ve kuruluşlara itiraz edilebilecek. Tezel, özel sektör çalışanlarının (1987-1995 arasında SSK’lı olarak özel sektöre ait 10 veya daha fazla işçinin çalıştığı işyerlerinde çalışmışlarsa) eski adıyla SSK’ya yeni adıyla SGK’ya itiraz edeceklerini kaydetti.
BELGE YOKSA İTİRAZ KABUL EDİLMEYECEK
Tezel sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu durumda hem o dönemde çalıştıkları kurum (halen açıksa) hem de SGK’ya itiraz etmekte fayda vardır. İtirazlarda belge yoksa itirazınız pek makbul olmaz. İlgili kanunun 5 inci maddesinde yazdığı gibi itiraz, “…her zaman düzenlenmesi mümkün olmayan nitelikteki belgelerle kanıtlanması veya bu durumun ilgili kurumların kayıtları ile anlaşılması kaydıyla..” yasal itiraz olarak kabul edilecek. Yani o dönemlere ait KEY kesintisi ile ilgili belgeler gerekiyor.”
HANGİ DURUMDA İTİRAZ EDİLMELİ?
keyodemeleri.com web sayfasından veya 27 Temmuz Tarihli mükerrer sayılı Resmi Gazete’den veya en yakın Ziraat Bankası’ndan adınızın listede olup olmadığını öğrenin, yoksa itiraz edin.
Adınız var ama çıkan KEY ödemesi beklediğinizden çok az ise yine itiraz edin

İLGİLİ HABERLER