Gündem
  • 29.6.2022 10:09

Kılıçdaroğlu : AK Parti'nin söktüğü rütbeleri tek tek geri dikeceğim

Kılıçdaroğlu’ndan Hanefi Avcı ve Sabri Uzun çıkışı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun ve emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın rütbelerinin geri alınmasına yönelik kararla ilgili, "Sabri Uzun da Hanefi Avcı da bilsin ki az kaldı, geliyor sandık. Onların sökülen rütbelerini aynen dikeceğiz. Haksızlığa tahammül edemiyoruz biz" dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu , TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, 85 yaşında hayatını kaybeden usta oyuncu Cüneyt Arkın’ın ölümüne ilişkin, “Türk sinemasının, sanatçılarının, sevenlerinin, ailesinin başı sağ olsun” dedi.

TÜRK OCAKLARI’NA ‘GÖREVDEN ALMA’ TEPKİSİ

Kılıçdaroğlu, Türk Ocakları’nın dün İstanbul’da düzenlediği ‘İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları Sempozyumu’na katıldığını anımsatarak, “Bu dünyanın, İslam dünyasının sorunları var. Türkiye, bu konuda bütün İslam dünyasına örnek olmak zorundadır. İnsanların inancına nasıl saygı duyulduğunu bütün dünyaya göstermek zorundadır. Sabah bir haber, ‘İstanbul il yönetimi görevden alınmıştır’. Ne söyleyeyim şimdi? Bizim konuşmaya ihtiyacımız var, kavgaya değil. Birbirimizi kötülemeye değil. Bir arada oturup doğruları nasıl inşa edebiliriz? Buna ihtiyacımız var. İslam dünyasında dünya kadar sorun var, kan akıyor. İslam dünyasında kan durmasın mı, güzellik olmasın mı, adalet olmasın mı? Adalet istiyorsunuz, tahammül edemiyorlar ya. Akıllarını yitirmiş bunlar. Adalete tahammül edemeyen bir anlayış bu ülkeye adaleti nasıl getirecek. Kimse endişelenmesin. Allah’ın izniyle biz getireceğiz. Her kavga sonlarını getiriyor” diye konuştu.

‘SÖKÜLEN RÜTBELERİNİ GERİ DİKECEĞİZ’

Kılıçdaroğlu, Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezaya tepki gösteren eski İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun ve Selahattin Demirtaş için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının uygulanmasını isteyen eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı‘nın rütbelerinin sökülmesine ilişkin karara tepki göstererek, şöyle dedi:

“Devlette görev yapan ve zamanı geldiğinde emekli olan insanların toplumda adaletsizlik gördüğünde itiraz etme hakları vardır. Belki kamu görevlisi olarak rahat konuşamaz ama ayrıldıktan sonra özgürce konuşabilirler. Sabri Uzun ve Hanefi Avcı’dan söz ediyorum. Sabri Uzun, Canan Kaftancıoğlu hakkında yanlış yapıldığını söyledi. Ardından Hanefi Avcı, Demirtaş kararı için ‘AİHM kararını uygulayın’ dedi. İkisinin de rütbesi sökülecek. Gerekçe? FETÖ terör örgütüyle iltisaklı. Adaletsizliğin ulaştığı boyutu görebiliyor musunuz? Sabri Uzun da Hanefi Avcı da bilsin, az kaldı, geliyor sandık. Onların sökülen rütbelerini aynen dikeceğiz, aynen iade edeceğiz. Haksızlığa tahammül edemiyoruz biz. Öyle FETÖ iltisaklı falan deniyor. Bir ipte iki cambaz oynamaz. Biri düştü, diğeri de düşecek. TSK’nın 80-90 yaşındaki generallerini hapse atıyorsunuz. Bazıları hapiste olduğunu da bilmiyor. Bu mudur devlet yönetimi? Böyle bir devlet yönetimi olmaz.”

İLGİLİ HABERLER