Gündem
  • 13.10.2020 17:29

Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye!.. Kaba gücü sevmem, kimseye de parmak sallamam

Kılıçdaroğlu, 10 Ekim 2015'teki terör saldırısının yıl dönümünde Ankara Garı önüne karanfil koymak için gittiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

"10 Ekim’de cumartesi günü sabah bir grup arkadaşımızla birlikte evden ayrıldık. Ankara Garı'na gittik. Bombanın patladığı yere karanfillerimizi koyduk. En büyük terör olaylarından birisiydi. 5 yıl önce barışı isteyen, dostluk isteyen, kardeşlik isteyen bir kitleye 2 canlı bomba müdahale etti. 101 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hala olay bütün boyutlarıyla aydınlığa kavuşmuş değil. Biz terör kimden gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin, kaynağı ne olursa olsun; terörü bir insanlık suçu olarak görüyoruz ve teröre karşı mücadeleyi de bir milli mücadele gibi görüyoruz. Herkesin böyle bilmesini isterim. Terör tanımıyla ilgili olarak bizimle diğerleri arasında temel bir fark vardır. Biz insanların düşüncelerine saygı gösteririz. Terörist eline silah alıp masum insan öldürüyorsa teröristtir. Dünyanın her tarafında teröristtir. Teröre asla izin vermeyiz."

'HA BİR İNSANI ÖLDÜRMÜŞSÜN HA BİR AĞACI YAKMIŞSIN'

Kılıçdaroğlu, insanları ve bütün canlıları sevdiklerini söyleyerek, "Dünya sadece bize ait değil. Bizden sonra geleceklere de aittir. O nedenle yerinde duran ve hareket etmeyen bir ağacı yakmak bana göre en büyük günahtır. Hele bir ormanı yakmak, oradaki canlıları yakmak, kaplumbağaları, kuşları yakmak; hangi vicdan kabul eder? Hangi ahlak kabul eder? Ormanı yakmanın bir insanı öldürmekten ne farkı var? Ha bir insanı öldürmüşsün ha bir ağacı kesmişsin, yakmışsın. O nedenle bu konuda daha dikkatli davranmak zorundayız" dedi.

'KİMSEYE PARMAK SALLAMAK BENİM ADETİMDE YOK'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "CHP, Uygur Türkleri konusunda parmak sallayamaz, ders veremez" sözleriyle ilgili ise şunları söyledi:

"Uygurlar ile ilgili bir sorun vardı. 34 ülke Uygurlara yapılan mezalimi protesto için bir metin hazırladılar ve imza attılar. Orada Uygurlara yönelik bir baskının olduğunu bütün dünya dillendiriyor. Türkiye’deki bu sorunla ilgilenen Uygurlu kardeşlerimiz de geldiler. Onlarla da oturup konuştum. Bu sözleşmenin altına 'Türkiye Cumhuriyeti neden imza atmıyor?' dedim ve Sayın Bahçeli'ye bir çağrı yaptım. Dedim ki 'Siz kendinizi milliyetçi olarak tanımlıyorsunuz. Uygur Türklerinin eğer böyle bir sorunu varsa ve bu sorun Uygurlular tarafından dile getiriliyorsa ve dünyanın 34 ülkesi de bunun altına imza atıyorsa neden Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümeti bunun altına imza atmaz'. Bu soruyu sordum. Bu soruyu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sormuyorum, Bahçeli'ye soruyorum. Bahçeli bugün yanıt vermiş ve 'CHP bize Uygur Türkleri konusunda parmak sallayamaz' demiş. Kimseye parmak sallamak benim geleneğimde, örfümde, adetimde yoktur. Kaba güç Orta Çağ gücüdür. 21'inci yüzyılda akıl gücü vardır. Kaba güç yoktur."

 

İLGİLİ HABERLER