Dünya
  • 16.5.2022 12:32

Kim Jong Un'dan orduya talimat! Ülkede alarm verildi

Kuzey Kore'de koronavirüs krizi büyüyor. Vaka sayısının patlamasının ardından ülkenin lideri Kim Jong Un'dan orduya talimat geldi. Kabinesini sorumsuzlukla suçlayan Kim Jong Un eczanelere dağıtımı konusunda geç kalındığı uyarısında bulundu. Ülkede vaka sayısının hızlı artışının ise insani krize neden olabileceğinden endişe ediliyor.Yaklaşık 2 yıllık bir sürenin ardından ülkedeki ilk Covid-19 vakasını geçtiğimiz Perşembe günü doğrulayan Kuzey Kore'de şüpheli enfeksiyon sayısında patlama yaşandı.

Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), 392 bin 900 kişide daha nedeni belirlenemeyen yüksek ateş belirtisinin gözlendiğini duyurdu.Yalnızca dün 18.00'e kadarki 24 saatlik sürede yaklaşık 96 bin arttığı belirtilen şüpheli vaka sayısı toplam 1 milyon 21 bine ulaşırken, 8 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölü sayısının da 50'ye yükseldiği bildirildi. Perşembe gününden bu yana yapılan farklı açıklamalarda olduğu gibi pozitif hasta sayısına dair net bir bilgi ise paylaşılmadı.

JONG-UN'DAN ORDUYA TALİMAT, KABİNEYE ELEŞTİRİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin Politbürosunu dün acil bir toplantıya çağırarak ordunun salgınla mücadeleye destek olması talimatı verdiği kaydedilirken, Jong-un'un ayrıca "sorumsuz çalışma şekli" nedeniyle kabine ve halk sağlığı birimlerinin operasyon yeteneklerini eleştirdiği vurgulandı.

Lider Jong-un'un ulusal ilaç rezervinin halka dağıtımı talimatı verdiği belirtilen haberde, buna rağmen devlet tarafından sağlanan ilaçların eczaneler aracılığıyla insanlara zamanında ve doğru bir şekilde ulaşamaması eleştirildi.

ECZANELERİ ZİYARET ETTİ

KCNA ayrıca Jong-un'un ilaç tedariki hakkında bilgi almak için Pyongyang'daki Taedong Nehri yakınında bulunan eczaneleri ziyaret ettiğini bildirdi.

İLGİLİ HABERLER