Ekonomi
  • 29.10.2008 02:10

KİRACILAR DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR!..

Kira havale bedelinin kiracıya ödetilmesi halinde dava açacaklarını belirten KİRADER Başkanı “Kira gelirinden kesilen yüzde 15 stopajın, zam olarak yansıtılması sisteme zarar verir” dedi.
Kiracılar Derneği (KİRADER) Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, kiraların banka kanalıyla alınmasında kiracının havale ücretini ödemeye zorunlu kılınması halinde hukuki yollara başvuracaklarını söyledi. Yüksek havale ücretlerinin kiracıların ev sahipleriyle birlik olarak elden kira ödeme sistemini devam ettirme sonucunu doğuracağını belirten Büyüknohutçu şöyle devam etti:
“Türkiye’nin yüzde 60’ı hala kiracı. Dolayısıyla çok ciddi bir vergi kaçağından söz edebiliriz. Ancak 500 YTL’lik sınır kalkmalı. Tüm kiralar bankaya yatmalı. Ama bu durum iki farklı kontratı gündeme getirecektir. Kiracı da havale ücretinden kaçmak için bunu kabul ederse kanun amacına ulaşamayacaktır.”
DENETÇİ ROLÜ
Bankaların bu konuda otomatik ödeme yöntemini devreye sokmasını beklediklerini belirten Ali Ulvi Büyüknohutçu, “Kiraların bankaya yatırılmasını kesinlikle destekliyoruz. Kiracı burada bir nevi denetçi rolü oynayacaktır. O nedenle, kira gelirlerinin kayıt içine alınabilmesi için kiracı küstürülmesin” dedi.
KDV’YE BENZEMESİN
Devletin kira gelirlerini kontrol altına almasıyla onlarca holdingden daha fazla vergi alacağını belirten Ali Ulvi Büyüknohutçu “Birkaç milyar YTL’lik vergi tahsil edilir. Enflasyon oranı iki puan aşağı iner” derken, kira ödemelerinden otomatik olarak kesilecek yüzde 15 stopajın kiraya zam olarak yansıtılmamasına da dikkati çekti. Bu tarz bir talebin de yine kiraların elden ödenmesi sonucunu doğuracağını belirten Ali Ulvi Büyüknohutçu “Kimse kirasına yüzde 30 zammı istemeyecektir. Bu durumda da yine vergi kaçağı büyüyecektir” dedi.
BANKAYA YATIRMAYANA CEZA
Bu arada Maliye Bakanlığı, bankaya yatmayan kira için ev sahibine ceza kesecek. İşyerlerine 1.490 YTL’den, evlere ise 320 YTL’den az olmamak üzere, her bir işlem için, işleme konu tutarın yüzde 5’i oranında ceza uygulanacak.
BANKALARIN GÖZÜ KİRALARDA
Havale masrafları tartışılmaya devam ederken İş Bankası, “Kira Ödeme Hizmet Paketi”ni devreye soktuğunu açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada YTL cinsinden kira ödemelerini İş Bankası’ndan düzenli havale talimatı aracılığıyla gerçekleştiren kiracılardan ve mal sahiplerinde hesap işletim ücreti de dahil olmak üzere masraf alınmayacağı ifade edildi. Uygulamayla, ev sahipleri de kiraları hesaplarına geçtiğinde SMS ile bilgilendirilecek. İş Bankası’nın yanısıra ING Bank da kira hesabından masraf alınmayacağını taahhüt etti.

İLGİLİ HABERLER