Asayiş
  • 31.3.2012 12:40

Konya'da köpek vahşeti!..

Konya'da yaşanan olayda hamile bir köpeğin öldürülmesi 5 tane yavru köpeğinde dövülmesi tüm hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

Meram ilçesi Havzan Mahallesi’nde çocuklar tarafından yavru köpeklerin sopa ve hortumlarla dövüldüğü, bir köpeğin de dövülerek öldürüldüğü ihbarı üzerine Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği yetkilileri bölgeye gitti.

Belirtilen alanda yapılan kontrollerde dövülerek öldürüldüğü iddia edilen köpeğin hamile, karnındaki yavruların da cansız olduğu belirlendi.

Gözyaşlarına hakim olamayan Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli, AA muhabirine, kendisini telefonla arayan bir vatandaşın bir köpeğin dövülerek öldürüldüğünü, yavru köpeklerin de sopa ve hortumlarla dövüldüğünü ihbar ettiğini söyledi.

Olay yerine geldiklerinde öldürülen köpeğin hamile olduğunu fark ettiklerini ifade eden Sürmeli, şunları kaydetti: ”Köpeği ve karnındaki yavrularını tekmeleye tekmeleye öldürmüşler. Aynı bölgedeki yavru köpekler de dövülmüş. Onları barınağa götürüp götürmeme konusunda ikilem içinde kaldım. Yavruları götürsem ’anne gelip arayacak mı’ diye düşündük ama bırakamıyorum. Çünkü çocuklar gelip dövüyorlarmış. Mecburen barınağa alıp götürüyoruz. Çok üzücü bir olay. Öldürülen köpek çok sağlıklı bir köpekmiş, karnında yavruları vardı. Hatta bize karnındaki yavrular kımıldıyor gibi geldi. Hemen veterinere götürüp aldıracaktık fakat bir süre sonra kıpırtı olmadığını, yavruların da cansız olduğunu fark ettik. Döve döve yavruları da öldürmüşler. O tekmeleri, darbeleri yeyince anne de ölmüş.” Anne babalara merhamet ve sevgiyi öğretme çağrısında bulunan Sürmeli, bu olayda yaşananların bazı anne ve babaların çocuklarını iyi yetiştiremediğini gösterdiğini savundu.

Bu hayvanlara bu eziyeti yapanların ilerleyen yaşlarda her türlü suçu işleyebileceğini dile getiren Sürmeli, ”Bu çocuklar hem ülkenin başına bela olur hem de anne ve babanın, ailenin başına bela olur. Sevgisiz ve merhametsiz yetişen bir çocuktan bir şey beklenmez. O nedenle anne-babalardan isteğimiz çocuklarına merhamet ve sevgi aşılasınlar” diye konuştu.

Köpeklerin dövüldüğüne şahit olduklarını iddia eden çocuklardan 11 yaşındaki Sude Kurban, tanımadıkları çocukların, köpekleri sopa ve hortumlarla dövdüklerini ileri sürdü.

-Çocuklar gözyaşlarına boğuldu-

Yavru köpeklerin bağırtılarına daha fazla dayanamayarak, çocukların üzerine doğru koştuklarını ifade eden Kurban, ”Biz gelince köpekleri döven çocuklar kaçtı. Yavru köpekler, sürekli dövüldüğü için çok saldırgan, çok acı çekmişler. Biz gördüklerimizi büyüklerimize anlattık. Onlar da derneğe haber etmişler” dedi.

Ölü köpek, toprağa gömülmek üzere Dernek aracına alındı. Köpeklerin dövüldüğünü ihbar eden küçük çocuklar da yavru köpekleri götürülmeden son kez kucaklarına alıp sevdi.

Küçük çocukların, ”Bunlar daha kendilerini koruyamıyorlar, ne istediniz bu hayvanlardan” diyerek gözyaşı dökmesi duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Daha sonra yavru köpekler de barınağa götürüldü.

İLGİLİ HABERLER