Bilim
  • 28.9.2011 01:06

KÖPRÜDE DEPREM ANINI BÖYLE YAŞATTILAR

ABD'deki Nevada Üniversitesi'nin Reno kentinde yer alan deprem mühendisliği laboratuarında, 5 metre yüksekliğinde ve 45 metre uzunluğunda kavisli bir çelik köprü yapıldı. Üzerinde 6 araç yer alan köprü, geçtiğimiz günlerde, ayaklarına yerleştirilen 4 hidrolik mekanizma sayesinde şiddetli bir şekilde sallandırıldı.

Araştırmacılar, deney sırasında yaklaşık 400 hassas sensörden alınan verileri önümüzdeki birkaç ay boyunca inceleyecek. Elde edilen bilgiler, köprülerin ve araçların sismik aktiviteler sırasında nasıl tepki verdiklerini anlamak ve daha sağlam yapılar inşa edebilmek için kullanılacak.

Deneyde faydalanılan 4 hidrolik mekanizma, yaklaşık 50 tonluk ağırlığı şiddetle sallayabiliyor. Çelik yapının maruz kaldığı sarsıntı, 1994'te Güney California'yı vuran ve 33 kişinin ölümüne, 8 bin 700 kişinin yaralanmasına sebep olan depremin iki katı gücündeydi. Uzmanlar, gerçek bir köprünün, deney için inşa edilen yapıdan 2,5 kat daha büyük boyutlarda olduğunu, sarsıntının da bu oranda daha fazla hissedileceğini belirtti.

Nevada Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Profesörü Ian Buckle, “Plandığımızdan neredeyse iki kat fazla güç uyguladık. Ön aşamada, düşük şiddetli depremlerde, araçların ağırlığının hareketliliğe katkı yaptığını ve köprüye olan sismik etkiyi artırdığını gördük. Büyük şiddetli depremlerde de araçlar, köprünün ayakta kalma gücünü önemli ölçüde engelliyor. Köprüler hem yoğun araç trafiğine hem de şiddetli depreme aynı anda dayanacak şekilde yapılmıyor. Bu sorunu çözmek için çabalıyoruz” dedi.

Nevada Üniversitesi'nin söz konusu deneylerine California Ulaşım Departmanı ile Federal Otoyol Yönetimi de finans desteği veriyor.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYINIZ...

İLGİLİ HABERLER