Sağlık
  • 24.6.2020 22:49

Koronavirüs ilacını bakın kaç liradan satıyorlar

Koronavirüse karşı etkinliği kanıtlanmış tek ilacın bir kutu fiyatı belli oldu

Yeni tip koronavirüs ile mücadelede kullanılan ve klinik testlerde etkinliği kanıtlanan tek ilaç olan remdesivirin, jenerik versiyonunun 71 dolardan (486 TL) satılacağı açıklandı. Geçtiğimiz günlerde İngiltere'deki testler sonucu Kovid-19'a karşı başarı sağlanan "deksametazon", sadece durumu ağır hastalarda tedaviye cevap veriyor. İlaç, hastalığı hafif geçirenlerde etkili olmuyor.

Geçen aylarda ABD merkezli ilaç şirketi Gilead'ın geliştirdiği remdesivir isimli ilacın Kovid-19 ile mücadelede işe yaradığının ortaya çıkmasının ardından Hindistan'dan flaş bir açıklama geldi.

71 DOLARA SATIŞA ÇIKACAK

Hindistan merkezli Hetero Labs isimli ilaç şirketi, remdesivirin jenerik versiyonunu ürettiklerini ve 100 miligramlık paketin 5400 rupe yani 71 dolardan satışa çıkacağını duyurdu. Yaklaşık 486 TL'ye satılacak ilacın ilk aşamada ülkedeki hastanelere gönderileceği belirtildi.

 

BAŞKA BİR FİRMA DAHA UCUZA ÇIKARTACAK

Hindistan merkezli bir başka ilaç şirketi olan Cipla da, remdesivirin başka bir versiyonunu geliştirdiklerini açıkladı. Şirket geliştirdikleri ilacın Hetero Labs'ın geliştirdiği ilaçtan çok daha ucuza satışa çıkacağını duyurdu.

DAHA ÖNCE 3 ÜLKEDEN ONAY ALMIŞTI

Her iki şirketin de Gilead Sciences ile ilaç üretimi konusunda anlaşması olduğu belirtilirken Hindistan yönetimi bu ilaçların ağır vakalarda kullanılmasına yeşil ışık yaktı. Remdesivir daha önce ABD, Güney Kore ve Japonya'dan da onay almıştı.

JENERİK İLAÇ NEDİR?

Jenerik ilaç, üretilen orijinal bir ilacın farklı bir isimle farklı bir şirket tarafından piyasaya sürülmesi anlamına gelir. Jenerik ilacın, orijinal ilaçla aynı miktarda aynı maddeleri içermesi ve formülasyonunun da aynı şekilde olması gerekmektedir. Ayrıca jenerik ilaçların değerlerinin orijinal ürünle aynı olması da zorunludur.

KAYNAK: SÖZCÜ
Yedi Gündem

 

İLGİLİ HABERLER