Gündem
  • 29.11.2020 21:31

Koronavirüs sis ile geliyor

Koronavirüs için flaş 'SİS' uyarısı: Mevsimin en kritik günleri başladı

Koronavirüsün bulaşması ile ilgili mevsimin en kritik günleri başladı. Yapılan uyarılar kapsamında hesapta olmayan bir bulaş yolu ile hastalığı kapmak an meselesi. Çöl tozu ve sis geçişlerine ilişkin yapılan uyarıda uzmanlar yapılması gerekenlere dikkat çekti. Buna göre "Her yerde havada bulut varsa ve uzak mesafeler sanki sis varmış gibi görünüyorsa dışarı çıkmayın" denildi. İşte nedeni ve koronavirüsün havada uzun m Koronavirüsle mücadelede kritik bir son dakika uyarısı geldi. Yılın bu günlerinde ülkemize gelen çöl tozlarının koronavirüsün yayılımı ve vaka sayılarının artması için gerekli doğal ortamı sağlayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Cemal Saydam, "Her yerde havada bulut varsa ve uzak mesafeler sanki sis varmış gibi görünüyorsa dışarı çıkmayın" uyarısı yaptı. Peki neden bu dönemde dikkat etmek ve pencerelerimizi açma konusunda havayı takip etmek zorundayız? İşte çarpıcı bilgiler...

SON DAKİKA ASYA, AVRUPA VE AFRİKA KITALARINDA KRİTİK GÜNLER BAŞLADI

Afrika'da 9 milyon kilometrekarelik alanı kaplayan Sahra Çölü üzerinden esen rüzgarlar, yılın bu dönemlerinde Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarına toz bulutları getiriyor. En son Mayıs ayında üç gün etkili olan Sahra tozları yine önümüzdeki 3 gün boyunca Anadolu'da da etkili olacak. Yaşanacak hava akımı ile birlikte çöl tozlarının havadaki bakteri ve virüslerle birlikte Kovid-19 hastalığını yayabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Cemal Saydam, bu konuda çarpıcı uyarılarda bulundu.

Uzak  mesafelerce taşınmasına ilişkin son dakika uyarıları

"ÇOK CİDDİ UYARI YAPIYORUM"

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, "Çok ciddi uyarı yapıyorum. Sahra Çölü'nden çok yoğun toz çıkışı bekliyoruz. Toz ve bulutlu hava bugün (pazar), Trakya, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de etkili olacak. Yani virüsün yayılımı için gerekli olan canlı organizmalar havada çok yoğun olacak.

Sis içeren hava akımları damlacık yoluyla bulaşan Koronavirüsü taşıma riskine sahip

SİS VARMIŞ GİBİYSE PENCERE BİLE AÇMAYIN

Taşıyıcıların etrafa saçabileceği virüs, çok uzaklara taşınabilir. Bugün özellikle batı bölgelerinde her yerde havada bulut varsa ve uzak mesafeler sanki sis varmış gibi görünüyorsa dışarı çıkmayın. Hatta pencere bile açmayın" dedi.

VAKA ARTIŞLARI GÖRÜLEBİLİR

Toz taşınımının gelecek haftada devam edeceğini belirten Prof. Dr. Saydam yaptığı son dakika uyarılarını şöyle sürdürdü "Günlük vaka artışları tahminden çok fazla artabilir. Kontrolümüz dışında gelişen bu olumsuz koşullara karşı her vatandaş korunmalı. Kış nedeniyle doğal atmosferik süreçlerle artacak Sahra tozu taşınımı sadece bizi değil Avrupa'yı da etkiliyor.

ARALIK AYI AVRUPA İÇİN KABUS OLABİLİR

Aralık ayı tüm Avrupa için maalesef yeni bir kaos olabilir. Çöl tozlarından faydalanın dediğimiz günler yaşamıyoruz. Mart ayından beri uydu aracılığıyla takip ettiğim çöl tozları 6-7 günde etkisini gösterebilir. 2 Kasım'da İsviçre'de yaşanan çöl tozunun ardından vaka

İLGİLİ HABERLER