Sağlık
  • 6.6.2020 10:04

Koronavirüs tedavisinde Hidroksiklorokin savaşı

Hürriyet Gazetesi yazarı Dr. Osman Müftüoğlu, Koronavirüs ilacı olarak bilinen Hidroksiklorokin savaşının perde arkasını yazdı. Müftüoğlu bu konuda nasıl bir para hesabı yapıldığını ve bilimin buna nasıl alet olduğunu gözler önüne serdi.
İşte o yazı

Osman Müftüoğlu
Tuz da koktu/Hürriyet Gazetesi

Ortada ciddi bir pandemi var. Binlerce insanı kaybettik, binlerce insan acı, ıstırap çekti.

Ama birileri hâlâ ısrarla kazanç peşinde koşmaya, keselerini doldurmaya devam ediyor. Yani millet can derdinde ama o kişiler maalesef ceplerini doldurma peşinde koşuyor. Bahsettiğim kişiler, ilaç firmalarıyla kol kola hareket eden bazı sözde bilimciler. Bu tür vakalardan biriyle de geçtiğimiz hafta karşılaştık. Deneyimli bir bilim insanının daha baştan fark edeceği yanlışlarla dolu bir yayını destek alan veriler, dünyanın en saygın tıp dergilerinden birinde, The Lancet’te yayımlandı. Araştırmayı yapanlar ve dergi sorumluları bize diyordu ki “Hidroksiklorokin riskli, tehlikeli, son derece toksik bir ilaçtır. COVID-19 tedavisinde asla kullanılmamalıdır!” Peki sonra ne oldu? Merak ediyorsanız -ki edin- buyurun...


NE OLDU: DERGİ ÖZÜR DİLEDİ YAYINI GERİ ÇEKTİ

HİDROKSİKLOROKİN’i kötüleyen araştırmanın sonuçlarını yayınlanan The Lancet dergisi, yüzlerce bilim insanından gelen yoğun ve haklı tepkiler üzerine birkaç gün önce birinci veri kaynaklarının doğruluğunu garanti edemediğini ileri sürdü. Bu durumlardan oluşabilecek herhangi bir utanç veya rahatsızlıktan dolayı okurlarından özür dileyerek yayını geri çektiğini açıkladı. Yani, kısacası söz konusu ekonomi olunca bilimin bile sorgulanır hale gelebileceği bir kez daha anlaşıldı.

Mesele şudur: Ortada bir ilaç savaşı vardır. Pandemiden kesesini doldurmak isteyenler, Hidroksiklorokin gibi ucuz bir ilaca etkili de olsa şans tanımama savaşı yapmakta ve bu savaşa bilim insanlarını da sokmaktan utanmamaktadır.

SAĞLIK BAKANI NOKTAYI KOYDU

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca iki gün önce yaptığı açıklamalarla, bana göre son bir ayın en önemli bilgilerini verdi. O açıklamalara bakarak şunu söyleyebilirim: Bakanımızın pandeminin ilk evresinde gösterdiği başarıyı ikinci evresinde de göstereceğinden en ufak bir kuşkum yok.

Ayrıca açıklamalarının üzerinde de biraz daha detaylı durup düşünmek, hekim gözüyle değerlendirmeleri yapmakta fayda var. İsterseniz
gelin o değerlendirmelere bir göz atalım.

VARAN 1
BAŞARI ORANI YÜKSELİYOR


SALGININ başından beri, sağlık ordumuz müthiş bir performans gösteriyor. Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu’nun oluşturduğu protokoller eksiksiz ama esnek bir anlayışla uygulanıyor. Tedavi kombinasyonlarının gücü sayesinde iyileşen hasta oranlarımız yüzde 80’leri geçmeye başladı.

VARAN 2
HIDROKSIKLOROKIN'E DEVAM


UCUZ ama etkili olduğunu düşündüğüm Hidroksiklorokin’i başından beri savundum. Bilim Kurulu ve bakanımız da aynı görüşte. Bakan Koca, Hidroksiklorokin ile ilgili endişeleri gereksiz buluyor ve “Hidroksiklorokin kullanmaya devam” mesajı veriyor.

İLGİLİ HABERLER