Dünya
  • 18.3.2020 16:30

Koronavirüs4 gün camide toplanan cemaatten yayıldı

Malezya'da düzenlenen Tebliğ Cemaati toplantısı yüzlerce koronavirüs vakasının kaynağı oldu

Malezya'da düzenlenen Tebliğ Cemaati toplantısı yüzlerce koronavirüs vakasının kaynağı oldu ile ilgili görsel sonucu

Tebliğ Cemaati'nin Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki bir camide düzenlediği toplantının Güneydoğu Asya'da görülen yüzlerce Covid-19 vakasının kaynağı olduğu belirlendi.

Sri Petaling mosgue Communiqué ile ilgili görsel sonucu

Malezya Sağlık Bakanlığı şubat ayı sonunda Sri Petaling camisinde düzenlenen 4 günlük toplantıya katılan 34 yaşındaki Malezyalının hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ülkenin Sağlık Bakanı, Malezya'da doğrulanan toplam 673 koronavirüs vakasının üçte ikisinin 4 günlük toplantıyla bağlantılı olduğunu bildirdi. Virüsün cami kompleksine ilk kim tarafından getirildiğiyse belirsizliğini koruyor.

Sri Petaling mosgue ile ilgili görsel sonucu

Tebliğ Cemaati pazartesi günü tüm aktivitelerini durdurdu ancak Malezya'daki camide olanlar hakkında yorum yapmadı.

Sri Petaling mosgue ile ilgili görsel sonucu

Toplantının düzenlendiği camiyse salı günü ziyaretçilere kapılarını kapadı. Ziyaretçilerinden onlarcasının karantina altında tutulduğu belirtildi.

Toplantıya 16 bin kişi katıldı

Sri Petaling mosgue Communiqué ile ilgili görsel sonucu

Tebliğ Cemaati'nin ev sahipliği yaptığı toplantıya 16 bin kişinin katıldığı, bunlardan bin 500'ünün Malezya dışında başka bir ülkenin vatandaşı olduğu bildirildi.

Sri Petaling mosgue ile ilgili görsel sonucu

Reuters'ın ulaştığı katılımcı listesinde Kanada, Nijerya, Hindistan ve Avustralya vatandaşlarının yanı sıra koronavirüs vaka sayısı oldukça yüksek olan Çin ve Güney Kore'den de katılımcıların olduğu görüldü.

ki katılımcının, etkinliği düzenleyenlerin koronavirüs, temizlik ve sağlık önlemleriyle alakalı konuşma yapmadığını ancak katılımcıların çoğunun düzenli olarak yıkadığını söylediği aktarıldı.

Sri Petaling mosgue ile ilgili görsel sonucu

Pazartesi günü koronavirüs test sonucu pozitif çıkan 30 yaşındaki Kamboçyalı bir erkek Reuters'a etkinlikte katılımcıların birbirine çok yakın oturduğunu söyledi.

Malezya, koronavirüs salgınına önlem olarak sınırlarını kapatmayı, ülke içi seyahatlere sınırlama getirmeyi ve okulları kapatmayı planlıyor. Ülkedeki camilerse iki hafta boyunca kapatılacak.

İLGİLİ HABERLER