Dünya
  • 8.7.2020 15:01

Koronavirüse yakalanan aptal Başkan Bolsonaro bakın ne içti

Yaptığı hareket dünyayı şoka soktu! Kamera karşısına geçip...

Brezilya devlet başkanı Bolsonaro'nun koronavirüs testi dün pozitif çıkmıştı. Bolsonaro ilk iş kamera önüne geçip dünyada gündem olan hareketi yaptı.

Latin Amerika ülkesi Brezilya yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından en kötü etkilenen ülkelerin başında geliyor.ABD'den sonra en ağır kayıpların yaşandığı ülke dünyada koronavirüs vaka sayısı ve ölümlerinde en ağır bilançolardan birini vermeye devam ediyor.Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen ikinci ülke Brezilya'da, virüs nedeniyle son 24 saatte 1254 kişi hayatını kaybetti.

 


Brezilya Sağlık Bakanlığının verilerine göre, 1254 kişinin yaşamını yitirmesiyle ülkedeki virüs kaynaklı ölü sayısı 66 bin 741'e, vaka sayısı da 45 bin 305 artarak 1 milyon 668 bin 589'a yükseldi.Nüfusu 211 milyonu aşan Brezilya, Latin Amerika'da "salgının merkez üssü" olarak nitelendiriliyor.Salgını küçümseyen tavırlarıyla bilinen Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, kendisinde Covid-19 tespit edildiğini açıklamıştı.Dün sabah saatlerinde yüksek ateş şikayeti olduğu bildirilen devlet başkanının Covid-19 testi yaptırdığı duyurulmuş, akşam saatlerindeyse Bolsonaro'nın koronavirüs kaptığı açıklanmıştı.

Brezilya devlet başkanı Bolsonaro yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının başından beri takındığı tavır, virüsü ciddiye almaması ve ülkesinin içine düştüğü durumdan sorumlu olduğu nedeniyle eleştiri yağmuruna tutuluyor.

Brezilya devlet başkanı dün kameraların önüne geçerek 'hydroxychloroquine' adı verilen ve koronavirüs tedavisinde kullanılsa da etkinliği kanıtlanmamış olan ilacı içti ve adeta şov yaptı.

Bolsonaro hydroxychloroquine içerken poz vererek kendisini iyi hissettiğini, ilacın tedavide hemen etkili olmaya başladığını iddia etti.

Hydroxychloroquine adı verilen ve sıtma tedavisinde kullanılan ilaç salgının başından beri en çok ABD başkanı Donald Trump ve Bolsonaro tarafından lanse edilmişti.Bolsonaro kameraların önünde yaptığı açıklamada yüksek ateş ve kas ağrısı şikayetlerinin olduğu iddiasını yalanlayarak iyi hissettiğini ve ilacın kendisini tedavi ettiğini söyledi.

Bolsonaro'nun ülkesindeki koronavirüs gerçeğini kabul etmemesi tüm dünyanın tepkisini çekmeye devam ediyor. Brezilya'da sokaklardaki duvarlara Bolsonaro'yu konu alan graffiti'ler bile çizilmiş durumda.

İLGİLİ HABERLER