Sağlık
  • 9.3.2021 14:47

Koronavirüste yeni risk grubu keşfedildi!

Koronavirüs aşılama sürecinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı uygulama sayı ve süreciyle ilgili önemli bilgileri aktarırken toplam yapılan aşı sayısının 10 milyon 31 bin 891’e ulaştığını resmen duyurdu. Ayrıca Türk doktor Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Yüksel Peker öncülüğünde yapılan bir araştırma sonucu dünyaca ünlü dergide yayımlandı. Son dakika sonucuna göre bir grup hastada daha koronavirüsü ağır geçirme riski ortaya kondu.

Koronavirüste her gün hem iyi hem de kötü gelişmelere dair haberler gelmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye'de koronavirüs ile mücadele kapsamında yapılan Kovid-19 aşı sayısı 10 milyonu geçti. Ayrıca Türk doktor Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Yüksel Peker liderliğinde yapılan çalışmanın sonucu dünyaca ünlü dergide yayımlandı ve buna göre koroanvirüsü ağır geçiren bir grup daha keşfedildi. İşte son dakika gelişmesi ve yeni risk grubu!

AŞIDA 10 MİLYON SINIRI AŞILDI: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurusuna göre 7 milyon 579 bin 970'i ilk doz, 2 milyon 451 bin 921'i ise ikinci doz olmak üzere toplam yapılan aşı sayısı 10 milyon 31 bin 891'e ulaştı.

14 OCAK'TA BAŞLADI VE HIZLA İLERLİYOR

Koronavirüs salgınına karşı 14 Ocak'ta başlayan aşılama çalışmaları, yurt genelinde hızla devam ediyor. Aşılama çalışmalarına ilişkin veriler ise Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan 'https://covid19asi.saglik.gov.tr/' adresinden anlık olarak paylaşılıyor.

İSTANBUL'DA AŞILAMA SAYISI 1 MİLYONU GEÇTİ

Son dakika bilgisine göre, dün saat 12.30 itibarıyla 7 milyon 579 bin 970'i ilk doz, 2 milyon 451 bin 921'i ise ikinci doz olmak üzere toplam yapılan aşı sayısı 10 milyon 31 bin 891'e ulaştı. İstanbul'da yapılan toplam aşı sayısı 1 milyon 592 bin 157, Ankara'da 823 bin 936, İzmir'de ise 670 bin 550 olarak kayıtlara geçti.

BAKAN KOCA TEŞEKKÜR ETTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da aşılama çalışmalarıyla ilgili Twitter hesabından açıklama yaparak, "Aşı programımız planlandığı gibi ilerliyor. Bugün itibarıyla 10 milyon doz aşı yapıldı. Emek veren tüm personelimize teşekkür ederim. Milletimiz en iyisini hak ediyor" dedi.

TÜRK DOKTOR KORONAVİRÜSTE YENİ RİSK GRUBU KEŞFETTİ

Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Yüksel Peker öncülüğünde bir araştırma yapıldı. Annals of the American Thoraci Society dergisinde yayınlanan çalışmada koronavirüste yeni bir risk grubunun keşfedildiği ve bu grupta hastalığın daha ağır seyrettiği açıklandı.

KRİTİK VERİ: UYKU APNESİ RİSKİ KOVİD RİSKİNİ BÜYÜTÜYOR

Prof. Dr. Yüksel Peker ve ekibinin yaptığı çaılmada uyku apnesi riski olanların Covid-19 hastalığına yakalanması durumunda klinik seyrin daha ağır olduğu gözlendi.

ŞİDDETLİ HORLAMA...

Dünyada milyonlarca insana bulaşan ve can alan koronavirüs salgınında hastalığın seyrini etkileyen faktörler arasında; ileri yaş, erkek cinsiyet, obezite, yüksek tansiyon ve diyabet gibi faktörlerin ve ek hastalıkların olduğu bilinmekteydi.

KLİNİK SEYİRLER DAHA AĞIR

Koç Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Yüksel Peker'in öncülüğünde yapılan ve Annals of the American Thoraci Society dergisinde yeni yayınlanan çok merkezli bir çalışmada; şiddetli horlama ve yüksek uyku apnesi riski olanların Covid-19 hastalığına yakalanmaları durumunda klinik seyrin daha ağır olduğu gözlendi.


 

 

İLGİLİ HABERLER