Asayiş
  • 30.3.2015 22:01

KPSS savcısını tehditte FLAŞ gelişme

75 kişinin gözaltına alındığı KPSS operasyonundan bir gün önce soruşturma savcısı Yücel Erkman'ı tehdit ettiği gerekçesiyle tutuklanan öğretmen Nuri Öztürk'ün HTS kayıtlarını inceleyen savcılık, Öztürk'ün paralel yapıyla sosyal ve ekonomik bağının olduğunu tespit etti.

Savcı Erkman'ın ailesi üzerinden tehdit edildiği anlaşılan kayıtlarda bir diğer ayrıntısı ise Öztürk'ün bir kadından bahsetmesiydi. Nitekim ertesi gün Fuatavni isimli Twitter hesabından da Erkman hakkında 'yasak aşk' iftirası atılmıştı.

Savcı Erkman, adalet.org'da yaptığı bir açıklamada da kendisini tehdit eden kişi ile Fuatavni'nin sözlerinin birbiriyle örtüşmesini şaşırtıcı bulduğunu belirtmişti. Emniyet fezlekesinde, Fuatavni ve paralel yapının organize bir şekilde örgütlü suç işledikleri belirtildi.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

KPSS Soruşturmasında geçen pazartesi günü yapılan operasyondan 1 gün önce, dosyaya bakan savcı Yücel Erkman'ı arayan bir kişi ailesi üzerinden tehdit etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da söz konusu tehdit olayıyla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, öğretmen Nuri Öztürk ve onunla bağlantısı olduğu belirtilen 2 kişi gözaltına alındı. Öztürk'ü emniyet ifadesinde 12 avukatın savunduğu öğrenildi. Savcılık sorgusunun ardından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilen Nuri Öztürk serbest bırakıldı, ancak savcılığın itirazı üzerine hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Kaçmak üzereyken Ankara gişeler mevkiinde yakayı ele veren Nuri Öztürk, "şantaj, görevi yaptırmamak için yargı görevi yapanı tehdit ve terör örgütü üyesi" olmak suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

PARALEL YAPININ BAĞLANTISI ÇIKTI

Soruşturmayı yürüten Savcı Tekin Küçük, öğretmen Öztürk'ün kullandığı telefonun HTS kayıtlarını istedi. HTS kayıtlarını inceleyen savcılık, Öztürk'ün paralel yapının bazı şirketleriyle irtibat halinde olduğunu belirledi. Savcılık ayrıca Öztürk'ün paralel yapıyla doğrudan sosyal ve ekonomik bağının olduğunu da tespit eti. Paralel yapıyı paniğe sokan soruşturma kapsamında dosyaya bakan savcıyı tehdit eden paralel yapıyla bağlantılı çıkması da dikkat çekti. Öte yandan savcılık, Öztürk'ün Erkman'ı tehdit etmeden hemen önce ve sonra kimlerle görüştüğünü, kimlerle bağlantı kurduğunu araştırıyor.

FUAT AVNİ VE ÖĞRETMENİN KONUŞMALARI BENZER

Savcı Erkman'ın ailesi üzerinden tehdit edildiği anlaşılan kayıtlarda dikkat çeken konulardan birisi de bir kadından bahsetmesiydi. Nitekim aynı gün Fuatavni isimli Twitter hesabından da Erkman hakkında 'yasak aşk' iftirası atılmıştı. Savcı Erkman, adalet.org'da yaptığı bir açıklamada da kendisini tehdit eden kişi ile Fuatavni'nin sözlerinin birbiriyle örtüşmesini şaşırtıcı bulduğunu belirtmişti. Erkman ayrıca, "Yalanın da iftiranın da bir sınırı olur pes diyorum" şeklinde konuşmuştu.

FUAT AVNİ VE PARALEL YAPI EMNİYET FEZLEKESİNDE

Öğretmen Nuri Öztürk'ün tutuklandığı olayla ilgili emniyet ekiplerinin hazırladığı fezlekede, Fuatavni ayrıntısına da yer verildi. Fezlekede, Fuatavni hesabı ile paralel yapının organize bir şekilde örgütlü suç işledikleri belirtildi.

İŞTE O TEHDİT KAYITLARI

Yücel Erkman: Alo
Nuri Öztürk: Yücel savcı
Yücel Erkman: Efendim
Nuri Öztürk: Sana bir iki bir şey söyleyecem
Yücel Erkman: Alo
Nuri Öztürk: Dinliyon mu beni?
Yücel Erkman: Kimsin kardeşim?
Nuri Öztürk: bi kaç bilgi vercem de size
Yücel Erkman: Kimsin kardeşim kimsin?
Nuri Öztürk: Kim olduğumuz çok önemli değil ya. AYM sulh cezaları iptal etmiş biliyon mu? Bilgin varmı ondan?
Yücel Erkman: Nasıl?
Nuri Öztürk: Anayasa Mahkemesi iptal etmiş sulh cezaları
Yücel Erkamn: Kardeş kimsen gel normal şekilde, gel konuş. böyle telefonda olur mu?
Nuri Öztürk: Yo yook, bir iki bi şey daha söyliyim de sana. Şimdi sen karını dövmüşsün. Karın gitmiş şikayette bulunmuş. bunu HSYK bilsin hoş olur mu?
Yücel Erkan: Biliyor zaten kardeş biliyor. Başka?
Nuri Öztürk: Heee biliyordur kesin biliyordur
Yücel Erkman: Biliyor biliyor. Başka? Söyle hadi aklındaki şeyleri
Nuri Öztürk: Yahu çoluğun çocuğun… ne Y… üzülsün ne Z… üzülsün ne Ş.. bilinsin… Ş.. bilinsin mi?
Yücel Erkman: Ş…. kim ya?
Nuri Öztürk: Eeee hepsini biliyorsun sen
Yücel Erkman: Ş… kim Ş….?
Nuri Öztürk: Neyse sen bunları yaz bir tarafa, akıllı ol tamam?
Yücel Erkman: Daha iyi tehditler et. Ölümle falan tehdit et, bunlar olmuyor.
Nuri Öztürk: Bu devirde karını dövdüğünü gazetelerde görürsen, görürsün gününü.
Yücel Erkman: Başka?
Nuri Öztürk: Hadi hadi hadi.

KAYNAK:YENİ ŞAFAK

İLGİLİ HABERLER