Medya
  • 23.6.2014 13:04

Küfürbaz paralelci üniversiteden atıldı

Başbakan Erdoğan hakkında attığı hakaret tweetlerinden sonra Polis Akademisi’ndeki öğretim üyeliğine son verilen Önder Aytaç, kamu görevinden de çıkarıldı. Aytaç artık üniversitelerde de görev yapamayacak.

17 Aralık operasyonuyla birlikte adı sık sık gündeme gelen eski Polis Akademisi Öğretim görevlisi Önder Aytaç, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından kamu görevinden çıkarıldı. Memuriyetten ihraç edilen Aytaç, yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyeliği yapamayacak.

Yrd. Doç. Dr. Önder Aytaç, Twitter hesabından Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içeren mesajlarının ardından Polis Akademisi’ndeki görevinden uzaklaştırılmış, dosyası YÖK Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti. Yapılan incelemenin ardından Aytaç’a 25 Nisan 2014′te hakkındaki iddiaların yer aldığı dosya gönderildi, savunması istendi. Aytaç’tan 22 Mayıs’ta toplanacak disiplin kurulunda hazır bulunması istendi. Ancak Aytaç adresinde bulunamadığı için tebligat yapılamadı. Bunun üzerine telefonla ulaşılan Aytaç dosyasını almak üzere kuruma davet edildi. Ek süre isteyen Aytaç, 19 Haziran’da YÖK Disiplin Kurulu karşısında savunma yaptı. Sürecin sonunda YÖK Genel Kurulu’nun kamu görevinden çıkardığı Aytaç’a, devletin en üst makamlarında bulunan şahsiyetlerin onur, şeref ve saygınlıklarını rencide edebilecek nitelikte, halkın gözünde küçük düşürecek ve onlara hakaretin ötesinde birtakım ağır suçlamalar itham etmekten dolayı kamu hizmeti ve öğretim elemanı sıfatıyla bağdaşmayacak nitelikte ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunduğu gerekçeleriyle kamu görevinden çıkarma cezası verildi.

17 Aralık operasyonunun ardından sosyal medyada Başbakan’a hakaret ettiği, yasadışı bazı hesapları yönettiği iddialarıyla gündeme gelen ve bu nedenle Erdoğan tarafından mahkemeye verilen Önder Aytaç’ın ismi son olarak Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan dinlemeyle gündeme gelmişti. Dışişleri Bakanlığı’ndan Suriye ile ilgili konuşmalar sızmadan önce Aytaç’ın katıldığı bir televizyon programında “Türkiye Suriye’ye operasyona hazırlanıyor” yorumu, Dışişleri tapelerini daha önceden bildiği şeklinde yorumlanmıştı. Önder Aytaç, 2 yıl önce de bir internet sitesinde kaleme aldığı yazıda küfür ve hakaret ettiği Hanefi Avcı tarafından mahkemeye verilmişti.  (SABAH)
 

İLGİLİ HABERLER