Gündem
  • 16.4.2019 07:42

Kuğu fırtınası geliyor! Donacağız!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre, bugünden itibaren birkaç gün boyunca tüm yurtta kuğu fırtınası etkisini gösterecek.
Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye'nin büyük bölümü sağanak yağış etkisi altında olacak. Batı bölgelerinde sıcaklıklar 2 ila 6 derece düşerken, Güneydoğu bölgesi için toz aşımı uyarısı yapıldı. Her yıl bahar mevsiminde Türkiye genelinde etkisini hissettiren kuğu fırtınası, Türk denizcilerinin yüzlerce yıllık gözlem ve deneyimlerle oluşturduğu fırtına takviminde de yer alıyor.
Genellikle 16-17-18 Nisan tarihlerinde etkili olan kuğu fırtınası bazı yıllar bir-iki gün kadar değişkenlik gösterebilir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Sakarya çevrelerinin yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Bu sabah saatlerinde Antalya'nın doğusunda, öğle saatlerinden itibaren Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun güneyi, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvin’in kıyı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının ise kuzey ve doğu kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

SEL ve SU BASKINI UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son dakika sağanak yağış ve sel uyarısı geldi. Yapılan tahminlere göre bu sabah saatlerinde Antalya'nın doğusu ile öğle saatlerinden sonra Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneyi ile Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Trabzon, Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, kar erimeleri, yıldırım tehlikesi, dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İSTANBUL HAVA DURUMU

Bulutlu ve serin havanın hakim olduğu İstanbul il genelinde vatandaşlar “Bugün yağmur yağacak mı?” sorusunun cevabını araştırıyor. Hemen belirtelim ki il genelinde bugün yağmur beklenmiyor. Havanın parçalı ve çok bulutlu seyretmesi beklenirken, sıcaklıkların 14 derece dolaylarında olması bekleniyor.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER